Opodatkowanie dochodów ze zbycia świadectw pochodzenia energii
REKLAMA
Celem nowelizacji jest objęcie dochodów osiąganych ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii, przepisami o podatku dochodowym, w zakresie opodatkowania dochodów i przychodów osiąganych z działalności gospodarczej. Zmiany w dotychczas obowiązującym prawie były konieczne ze względu na wątpliwości interpretacyjne, jakie pojawiały się w związku z formą opodatkowania dochodów osiąganych ze zbycia świadectw.
REKLAMA
Dotychczas większość organów podatkowych podkreślała, że prawa majątkowe wynikające ze zbycia świadectw podlegają opodatkowaniu podatkiem w wysokości 19% uzyskanego dochodu, gdyż należy je uznać za instrumenty finansowe, nie będące papierami wartościowymi. Taka kwalifikacja nie była jednak zgodna z wykładnią sądów administracyjnych.
Nowelizacja rozwiewa wątpliwości interpretacyjne, dodając do katalogu źródeł przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, ustanowionego w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176), przychody z odpłatnego zbycia świadectw otrzymanych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii na wniosek wydany przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Ponadto, nowelizacja objęła przychody z odpłatnego zbycia świadectw 5,5% ryczałtem, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zmianami).
Nowelizacja wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2010 r. i będzie miała zastosowanie do przychodów uzyskanych od tego dnia.
Należy podkreślić, że nowelizacja wprowadza jasne zasady opodatkowania dochodów osiąganych ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii, kwalifikując je jako dochody uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegające opodatkowaniu w formie ryczałtu wynoszącego 5,5% przychodów.
Maciej Szulikowski
Radca Prawny i Partner Zarządzający
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat