| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie dochodów ze zbycia świadectw pochodzenia energii

Opodatkowanie dochodów ze zbycia świadectw pochodzenia energii

Dnia 23 października 2009 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 201, poz. 1541).

Celem nowelizacji jest objęcie dochodów osiąganych ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii, przepisami o podatku dochodowym, w zakresie opodatkowania dochodów i przychodów osiąganych z działalności gospodarczej. Zmiany w dotychczas obowiązującym prawie były konieczne ze względu na wątpliwości interpretacyjne, jakie pojawiały się w związku z formą opodatkowania dochodów osiąganych ze zbycia świadectw.

Dotychczas większość organów podatkowych podkreślała, że prawa majątkowe wynikające ze zbycia świadectw podlegają opodatkowaniu podatkiem w wysokości 19% uzyskanego dochodu, gdyż należy je uznać za instrumenty finansowe, nie będące papierami wartościowymi. Taka kwalifikacja nie była jednak zgodna z wykładnią sądów administracyjnych.

Nowelizacja rozwiewa wątpliwości interpretacyjne, dodając do katalogu źródeł przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, ustanowionego w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176), przychody z odpłatnego zbycia świadectw otrzymanych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii na wniosek wydany przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Ponadto, nowelizacja objęła przychody z odpłatnego zbycia świadectw 5,5% ryczałtem, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zmianami).

Nowelizacja wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2010 r. i będzie miała zastosowanie do przychodów uzyskanych od tego dnia.

Należy podkreślić, że nowelizacja wprowadza jasne zasady opodatkowania dochodów osiąganych ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii, kwalifikując je jako dochody uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegające opodatkowaniu w formie ryczałtu wynoszącego 5,5% przychodów.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »