| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie dochodów ze zbycia świadectw pochodzenia energii

Opodatkowanie dochodów ze zbycia świadectw pochodzenia energii

Dnia 23 października 2009 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 201, poz. 1541).

Celem nowelizacji jest objęcie dochodów osiąganych ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii, przepisami o podatku dochodowym, w zakresie opodatkowania dochodów i przychodów osiąganych z działalności gospodarczej. Zmiany w dotychczas obowiązującym prawie były konieczne ze względu na wątpliwości interpretacyjne, jakie pojawiały się w związku z formą opodatkowania dochodów osiąganych ze zbycia świadectw.

Dotychczas większość organów podatkowych podkreślała, że prawa majątkowe wynikające ze zbycia świadectw podlegają opodatkowaniu podatkiem w wysokości 19% uzyskanego dochodu, gdyż należy je uznać za instrumenty finansowe, nie będące papierami wartościowymi. Taka kwalifikacja nie była jednak zgodna z wykładnią sądów administracyjnych.

Nowelizacja rozwiewa wątpliwości interpretacyjne, dodając do katalogu źródeł przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, ustanowionego w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176), przychody z odpłatnego zbycia świadectw otrzymanych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii na wniosek wydany przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Ponadto, nowelizacja objęła przychody z odpłatnego zbycia świadectw 5,5% ryczałtem, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zmianami).

Nowelizacja wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2010 r. i będzie miała zastosowanie do przychodów uzyskanych od tego dnia.

Należy podkreślić, że nowelizacja wprowadza jasne zasady opodatkowania dochodów osiąganych ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii, kwalifikując je jako dochody uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegające opodatkowaniu w formie ryczałtu wynoszącego 5,5% przychodów.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »