| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisja Europejska zatwierdza polski system podatku tonażowego

Komisja Europejska zatwierdza polski system podatku tonażowego

Pod koniec grudnia 2009 roku Komisja Europejska podjęła decyzję o zatwierdzeniu wprowadzenia w Polsce zryczałtowanego systemu podatkowego, którego stawkę wylicza się w oparciu o tonaż floty. System ten, zwany systemem podatku tonażowego, umożliwia armatorom statków płacenie zryczałtowanej stawki podatku uzależnionej od tonażu posiadanej przez nich floty zamiast podatku od osób prawnych lub od osób fizycznych.

Do korzystania z systemu podatku tonażowego obowiązującego w Polsce kwalifikuje się działalność morska oraz prace przy pogłębianiu dna, jeżeli przynajmniej 50% czasu pracy pogłębiarki to transport morski (tj. bezpośredni przewóz towarów lub pasażerów). Komisja zgodziła się również na włączenie do tego systemu działalności holowniczej, jednakże pod warunkiem, że przynajmniej 50% czasu pracy holownika to działalność w zakresie transportu morskiego.

Komisja zgodziła się także na objęcie systemem podatku tonażowego działalności z zakresu zarządzania, ponieważ spełnia ona wszelkie wymogi nowych wytycznych w sprawie pomocy państwa na rzecz podmiotów zarządzających statkami.

Komisja Europejska uznała za wystarczające wszystkie zastosowane w polskich przepisach środki zabezpieczające mające zapobiec ewentualnym efektom zewnętrznym zaburzającym równowagę pomiędzy działalnością kwalifikującą się do korzystania z podatku tonażowego a działalnością nie kwalifikującą się.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

Czytaj także

Źródło:

Tax Care
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »