reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umowa podatkowa pomiędzy Czechami i Cyprem wejdzie w życie w 2010 r.

Umowa podatkowa pomiędzy Czechami i Cyprem wejdzie w życie w 2010 r.

W styczniu 2010 roku wejdzie w życie umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Czechami i Cyprem. Umowa wprowadza m.in. klauzulę zabezpieczającą przed nadużywaniem postanowień umowy.

Zgodnie z postanowieniami nowej umowy podpisanej w kwietniu 2009 roku, wypłata dywidend na rzecz spółki z siedzibą w drugim państwie opodatkowana jest 0% stawką podatku źródłowego, w przypadku gdy spółka otrzymująca dywidendę posiada co najmniej 10% udział w spółce wypłacającej. W pozostałych przypadkach zastosowanie znajduje 5% stawka podatku źródłowego.

Nowa umowa wprowadza również 0% stawkę podatku źródłowego z tytułu wypłacanych dochodów z odsetek oraz 0% stawkę podatku źródłowego z tytułu należności licencyjnych związanych z działalnością kulturalną. W odniesieniu do innych należności licencyjnych zastosowanie znajdzie 10% stawka podatku źródłowego.

Umowa rozszerza definicję stałego zakładu poprzez wprowadzenie klauzuli wykonywania usług na terytorium drugiego państwa. Jeżeli przedsiębiorstwo z jednego państwa członkowskiego wykonuje usługi na terytorium drugiego państwa usługi w ciągu 6 miesięcy w 12 miesięcznym okresie, uznaje się że przedsiębiorstwo to prowadzi działalność w formie stałego zakładu na terytorium drugiego państwa.

Postanowienia umowy wprowadzają również klauzulę zabezpieczającą przed nadużyciami umowy. Przyznają państwu-stronie prawo do nie zastosowania jej postanowień, w przypadku gdy głównym powodem dokonania transakcji jest uzyskanie korzyści wynikających z umowy podatkowej.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Tax Care
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama