Władze Lichtensteinu zamierzają zacieśnić współpracę w sprawach podatkowych z Niemcami
REKLAMA
Oświadczenie władz Lichtensteinu dotyczące współpracy w sprawach podatkowych z Niemcami jest konsekwencją realizacji przez to państwo międzynarodowych zobowiązań, które jest warunkiem wpisania jurysdykcji na białą listę OECD. Zgodnie ze stanowiskiem Organizacji, kwalifikacja taka wymaga nie tylko podpisania minimum 12 umów podatkowych, które umożliwiają wymianę informacji podatkowej, ale również podejmowania dalszych działań zmierzających do zwiększenia transparentności spraw podatkowych.
REKLAMA
Rząd Lichtensteinu oświadczył, iż nie wyklucza podpisania z Niemcami umowy podatkowej, na podstawie której rezydenci z Niemiec, którzy osiągali dochody na terytorium Lichtensteinu mogliby dobrowolnie ujawnić ukrywane do tej pory dochody w zamian z możliwosci nałożenia na nich niższych kar. Podobna umowa została podpisana w 2009 roku pomiędzy Lichtensteinem a Wielką Brytanią. Na jej podstawie rezydenci brytyjscy będą mogli do 2015 roku ujawniać dobrowolnie dochody osiągnięte w Lichtensteinie.
Alternatywnym rozwiązaniem dla tak pojmowanej „amnestii podatkowej” jest wprowadzenie w Lichtensteinie systemu podatku źródłowego od dochodów osiąganych w tym kraju przez rezydentów niemieckich, z którego wpływy przekazywane byłyby do Niemiec.
Oba rozwiązania będą przedmiotem przyszłych negocjacji pomiędzy władzami Lichtensteinu i Niemiec.
Katarzyna Szymańska
Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA