Kiedy sprzedaż samochodów używanych jest zwolniona z VAT po wyroku ETS
Jeżeli więc podatnik, korzystając z wyroku ETS, skoryguje swoje odliczenie VAT naliczonego w ten sposób, że odliczy całość VAT naliczonego od zakupu samochodu, nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży tego samochodu. Przedstawiamy fragment stanowiska Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Pismo w pełnym brzmieniu jest dostępne na www.mk.infor.pl w zakładce Archiwum.
(...) Na mocy § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1336) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy.
Uznać należy więc, że powyższe zwolnienie zostało obwarowane spełnieniem dwóch przesłanek, po pierwsze, prawem do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu pojazdu, na warunkach określonych w art. 86 ust. 3 ustawy, po drugie - uznaniem pojazdu za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy.
Na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. (...)
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna
Kup książkę:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety PrawnejZ opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w dniu 14 czerwca 2004 r. wykupił z leasingu operacyjnego samochód marki Opel Vectra, a następnie w dniu 18 maja 2006 r. przedmiotowy samochód został konstrukcyjnie zmieniony z samochodu ciężarowego na samochód osobowy. W związku z nabyciem tego samochodu Wnioskodawca dokonał odliczenia wg zasady określonej w ówcześnie obowiązującym art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w wysokości 50% podatku, nie więcej niż 5000 zł. W związku z wyrokiem ETS z dnia 22 grudnia 2008 r. dokonano korekty VAT za 2004 r. z tytułu nabycia paliwa do napędu przedmiotowego pojazdu. Nie dokonano natomiast korekty podatku naliczonego związanego z nabyciem opisanego samochodu. Wskazano również, iż pojazd ten był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności do sierpnia 2009 r.
Mając na uwadze wyżej przedstawiony stan prawny oraz stan faktyczny zaistniały w przedmiotowej sprawie, stwierdzić należy, że sprzedaż przedmiotowego samochodu będzie zwolniona od podatku na podstawie § 13 ust. 1 powołanego rozporządzenia, gdyż pojazd ten stanowi towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy (Wnioskodawca używał przedmiotowego samochodu ponad pół roku), a także przy jego nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 (Wnioskodawca dokonał odliczenia w wysokości 50%, nie więcej niż 5000 zł).
Wskazać również należy, iż skoro Wnioskodawca nie dokonał korekty podatku naliczonego po wyroku ETS, a okres jej dokonania upłynął z dniem 1 stycznia 2009 r., to przy dokonanej sprzedaży samochodu zostały spełnione warunki, o których mowa w § 13 ust. 1 powołanego rozporządzenia do zastosowania zwolnienia, zatem w tym konkretnym przypadku powołany wyrok ETS nie wpływa na sposób opodatkowania sprzedaży samochodu. (...)
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur
Kup książkę:
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po krokuInterpretacja indywidualna z 18 listopada 2009 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, nr ITPP1/443-782/09/BS
oprac. Ewa Sławińska
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: