| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kiedy sprzedaż samochodów używanych jest zwolniona z VAT po wyroku ETS

Kiedy sprzedaż samochodów używanych jest zwolniona z VAT po wyroku ETS

Podatnik może skorzystać ze zwolnienia z VAT tylko wówczas, gdy – w związku z wyrokiem ETS – nie skoryguje swojego wcześniejszego częściowego odliczenia VAT.

Jeżeli więc podatnik, korzystając z wyroku ETS, skoryguje swoje odliczenie VAT naliczonego w ten sposób, że odliczy całość VAT naliczonego od zakupu samochodu, nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży tego samochodu. Przedstawiamy fragment stanowiska Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Pismo w pełnym brzmieniu jest dostępne na www.mk.infor.pl w zakładce Archiwum.

(...) Na mocy § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1336) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy.

Uznać należy więc, że powyższe zwolnienie zostało obwarowane spełnieniem dwóch przesłanek, po pierwsze, prawem do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu pojazdu, na warunkach określonych w art. 86 ust. 3 ustawy, po drugie - uznaniem pojazdu za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. (...)

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w dniu 14 czerwca 2004 r. wykupił z leasingu operacyjnego samochód marki Opel Vectra, a następnie w dniu 18 maja 2006 r. przedmiotowy samochód został konstrukcyjnie zmieniony z samochodu ciężarowego na samochód osobowy. W związku z nabyciem tego samochodu Wnioskodawca dokonał odliczenia wg zasady określonej w ówcześnie obowiązującym art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w wysokości 50% podatku, nie więcej niż 5000 zł. W związku z wyrokiem ETS z dnia 22 grudnia 2008 r. dokonano korekty VAT za 2004 r. z tytułu nabycia paliwa do napędu przedmiotowego pojazdu. Nie dokonano natomiast korekty podatku naliczonego związanego z nabyciem opisanego samochodu. Wskazano również, iż pojazd ten był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności do sierpnia 2009 r.

Mając na uwadze wyżej przedstawiony stan prawny oraz stan faktyczny zaistniały w przedmiotowej sprawie, stwierdzić należy, że sprzedaż przedmiotowego samochodu będzie zwolniona od podatku na podstawie § 13 ust. 1 powołanego rozporządzenia, gdyż pojazd ten stanowi towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy (Wnioskodawca używał przedmiotowego samochodu ponad pół roku), a także przy jego nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 (Wnioskodawca dokonał odliczenia w wysokości 50%, nie więcej niż 5000 zł).

Wskazać również należy, iż skoro Wnioskodawca nie dokonał korekty podatku naliczonego po wyroku ETS, a okres jej dokonania upłynął z dniem 1 stycznia 2009 r., to przy dokonanej sprzedaży samochodu zostały spełnione warunki, o których mowa w § 13 ust. 1 powołanego rozporządzenia do zastosowania zwolnienia, zatem w tym konkretnym przypadku powołany wyrok ETS nie wpływa na sposób opodatkowania sprzedaży samochodu. (...)

Interpretacja indywidualna z 18 listopada 2009 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, nr ITPP1/443-782/09/BS

oprac. Ewa Sławińska

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »