| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Norweskie władze podatkowe zwróciły podatek źródłowy luksemburskiemu funduszowi SICAV

Norweskie władze podatkowe zwróciły podatek źródłowy luksemburskiemu funduszowi SICAV

Norweskie władze podatkowe zdecydowały się zwrócić podatek źródłowy pobrany od wypłat dywidend na rzecz luksemburskiego funduszu SICAV. Decyzja ta związana jest z wydaniem przez ETS wyroku w sprawie Aberdeen (C-303/07).

Zgodnie z wcześniejszym stanowiskiem norweskich władz podatkowych, wypłaty dywidend na rzecz luksemburskich funduszy inwestycyjnych działających w reżimie SICAV nie podlegały zwolnieniu partycypacyjnemu. Fundusze podlegały opodatkowaniu podatkiem źródłowym z tytułu otrzymanych dywidend pomimo iż norweskie przepisy podatkowe przewidywały zwolnienie z opodatkowania tego typu wypłaty na rzecz spółek z siedzibą w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W lipcu 2009 roku ETS wydał wyrok w sprawie Aberdeen (C-303/07), w którym potwierdził prawo spółek luksemburskich typu SICAV do korzystania ze zwolnienia partycypacyjnego przewidzianego w prawie krajowym państw członkowskich.  W oparciu o ten wyrok norweski Minister Finansów wydał oświadczenie, w którym potwierdził zastosowanie zwolnienia partycypacyjnego w odniesieniu do funduszy inwestycyjnych z państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego

Taxways Sp. z o.o.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Tax Care
Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko8.94 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »