| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czasem ustawie można nadać moc wsteczną

Czasem ustawie można nadać moc wsteczną

W drodze wyjątku i w celu uniknięcia podejmowania działań zmierzających do minimalizacji obciążeń podatkowych, w czasie trwania procesu legislacyjnego nad projektem ustawy państwo członkowskie może nadać tej ustawie moc wsteczną - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Z rozpatrywanej przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) sprawy wynikało, że podatnik dokonał odliczenia zapłaconego VAT przed wejściem w życie zmian przepisów. Podatnik dokonał odliczenia VAT zapłaconego z tytułu dostawy towarów 28 kwietnia 1995 r., przed przyjęciem 18 grudnia 1995 r. ustawy zmieniającej, lecz po 31 marca 1995 r., od którego zgodnie z decyzją ustawodawcy nadano jej w wyraźny sposób moc wsteczną (m.in. poprzez ogłoszenie za pomocą komunikatu prasowego o treści przyszłej ustawy).

ETS w wyroku z 26 kwietnia 2005 r. w sprawie C-376/02 odniósł się w tym zakresie do art. 17 oraz art. 20 Szóstej Dyrektywy Rady 77/388/EWG z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych. ETS uznał, że przepisy dyrektywy nie sprzeciwiają się temu, by państwo członkowskie nadało ustawie moc wsteczną, jeżeli podmioty gospodarcze dokonujące transakcji zostały powiadomione o mającym nastąpić przyjęciu ustawy nowelizującej i planowanym nadaniu jej mocy wstecznej w sposób umożliwiający im zrozumienie skutków planowanej zmiany przepisów dla dokonywanych przez nie transakcji.

Jeżeli ustawa nowelizująca zwalnia z podatku od wartości dodanej transakcję dotyczącą nieruchomości, która uprzednio podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, może ona mieć skutek w postaci uchylenia korekty podatku od wartości dodanej, dokonanej w związku z wykonaniem – w chwili gdy nieruchomość staje się przedmiotem transakcji uznawanej w tym momencie za opodatkowaną – prawa do odliczenia podatku od wartości dodanej, zapłaconego z tytułu dostawy tej nieruchomości.
Bogdan Świąder


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »