reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Już wkrótce nastąpią zmiany w VAT

Już wkrótce nastąpią zmiany w VAT

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał wczoraj nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Wprowadzi ona istotne zmiany w przepisach dotyczących odliczania VAT od samochodów.

Zwolni jednoznacznie z opodatkowania określone umowy zlecenia i o dzieło, a także honoraria, m.in. twórców i artystów. Nowelizacja przewiduje ponadto wprowadzenie tzw. ulgi na złe długi.

Generalnie znowelizowana ustawa o podatku od towarów i usług wejdzie w życie 1 czerwca br., jednak przepisy dotyczące samochodów zaczną obowiązywać dopiero po 90 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. I właśnie w unormowaniach dotyczących odliczania VAT od samochodów nowela wprowadzi bardzo istotne zmiany. Po wejściu w życie nowych przepisów zlikwidowany zostanie wzór zawarty w obecnym art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego będzie stanowić 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze – nie więcej jednak niż 6000 zł. Ten przepis jednak nie będzie dotyczył pojazdów samochodowych spełniających określone warunki, dotyczące m.in. rzędów siedzeń, wymiarów części przeznaczonej do przewozu ładunków itp.

Warto podkreślić, że określone przepisy dotyczące odliczeń VAT od samochodów wywoływały kontrowersje dotyczące ich zgodności z VI Dyrektywą.

Przepisy znajdujące się w noweli uściślą, co nie będzie uznawane za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą, czyli ostatecznie nie będzie podlegać VAT. W tym celu zmodyfikowano art. 15 ustawy. Z nowych unormowań wynika m.in., że nie zostaną objęte VAT przychody pracowników zatrudnionych na umowę zlecenia i o dzieło, jeżeli wykonawców będą łączyć ze zlecającymi więzy ustalające odpowiedzialność zlecającego za wykonanie danych czynności wobec osób trzecich.

Nowelizacja ponadto wprowadzi tzw. ulgę na złe długi. Chodzi o rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności. Otóż podatnik będzie mógł skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Z ulgi można będzie skorzystać po spełnieniu określonych warunków.

Czy będzie skarga

Jak dowiedzieliśmy się w kancelarii Baker & McKenzie, przepisy noweli ustawy o VAT dotyczące odliczenia podatku od samochodów zostaną zaskarżone do Komisji Europejskiej. – Są niezgodne z VI Dyrektywą o VAT. Nie ulega wątpliwości, że Polska w niedozwolony sposób rozszerzyła katalog ograniczeń w odliczeniu podatku – mówi Jerzy Martini, doradca podatkowy z Baker & McKenzie. Skargę najprawdopodobniej złoży Związek Motoryzacyjny SOIS, zrzeszający największych importerów samochodów w Polsce. – Komisja będzie miała 12 miesięcy na wszczęcie postępowania wobec Polski. Jeżeli uzna, że przepisy naruszają Dyrektywę (jak było w przypadku zwolnienia z VAT internetu), a Polska nie będzie chciała ich zmienić, sprawa może trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. – Myślę jednak, że rząd nie dopuści do sporu przed ETS i zmieni przepisy – uważa Jerzy Martini. ETS może w wyroku nakazać Polsce zmianę prawa. Jeśli Polska nie zastosuje się do tego orzeczenia, Trybunał może nałożyć na nas karę finansową.
MM
Krzysztof Tomaszewski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama