REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już wkrótce nastąpią zmiany w VAT

REKLAMA

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał wczoraj nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Wprowadzi ona istotne zmiany w przepisach dotyczących odliczania VAT od samochodów.
Zwolni jednoznacznie z opodatkowania określone umowy zlecenia i o dzieło, a także honoraria, m.in. twórców i artystów. Nowelizacja przewiduje ponadto wprowadzenie tzw. ulgi na złe długi.

Generalnie znowelizowana ustawa o podatku od towarów i usług wejdzie w życie 1 czerwca br., jednak przepisy dotyczące samochodów zaczną obowiązywać dopiero po 90 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. I właśnie w unormowaniach dotyczących odliczania VAT od samochodów nowela wprowadzi bardzo istotne zmiany. Po wejściu w życie nowych przepisów zlikwidowany zostanie wzór zawarty w obecnym art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego będzie stanowić 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze – nie więcej jednak niż 6000 zł. Ten przepis jednak nie będzie dotyczył pojazdów samochodowych spełniających określone warunki, dotyczące m.in. rzędów siedzeń, wymiarów części przeznaczonej do przewozu ładunków itp.

Warto podkreślić, że określone przepisy dotyczące odliczeń VAT od samochodów wywoływały kontrowersje dotyczące ich zgodności z VI Dyrektywą.

Przepisy znajdujące się w noweli uściślą, co nie będzie uznawane za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą, czyli ostatecznie nie będzie podlegać VAT. W tym celu zmodyfikowano art. 15 ustawy. Z nowych unormowań wynika m.in., że nie zostaną objęte VAT przychody pracowników zatrudnionych na umowę zlecenia i o dzieło, jeżeli wykonawców będą łączyć ze zlecającymi więzy ustalające odpowiedzialność zlecającego za wykonanie danych czynności wobec osób trzecich.

Nowelizacja ponadto wprowadzi tzw. ulgę na złe długi. Chodzi o rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności. Otóż podatnik będzie mógł skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Z ulgi można będzie skorzystać po spełnieniu określonych warunków.

Czy będzie skarga

Jak dowiedzieliśmy się w kancelarii Baker & McKenzie, przepisy noweli ustawy o VAT dotyczące odliczenia podatku od samochodów zostaną zaskarżone do Komisji Europejskiej. – Są niezgodne z VI Dyrektywą o VAT. Nie ulega wątpliwości, że Polska w niedozwolony sposób rozszerzyła katalog ograniczeń w odliczeniu podatku – mówi Jerzy Martini, doradca podatkowy z Baker & McKenzie. Skargę najprawdopodobniej złoży Związek Motoryzacyjny SOIS, zrzeszający największych importerów samochodów w Polsce. – Komisja będzie miała 12 miesięcy na wszczęcie postępowania wobec Polski. Jeżeli uzna, że przepisy naruszają Dyrektywę (jak było w przypadku zwolnienia z VAT internetu), a Polska nie będzie chciała ich zmienić, sprawa może trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. – Myślę jednak, że rząd nie dopuści do sporu przed ETS i zmieni przepisy – uważa Jerzy Martini. ETS może w wyroku nakazać Polsce zmianę prawa. Jeśli Polska nie zastosuje się do tego orzeczenia, Trybunał może nałożyć na nas karę finansową.
MM
Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA