Zużycie energii na potrzeby wytwórcy bez akcyzy
REKLAMA
Warszawski sąd przyznał rację podmiotom, które posiadają koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej i nabywany prąd wykorzystują do własnych potrzeb. Wbrew stanowisku ministra finansów sąd orzekł, że wytwórcy energii (posiadający koncesję) nie muszą płacić podatku akcyzowego od energii zużywanej na własne potrzeby. W art. 9 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009 r. nr 3, poz. 11 z późn. zm.), który określa w jakich sytuacjach energia elektryczna jest opodatkowana, ustawodawca nie przewidział przypadku zużycia energii na potrzeby własne wytwórcy. Jak podkreślił wczoraj WSA, zgodnie z art. 217 konstytucji przedmiot opodatkowania musi wynikać jasno z ustawy. W ustawie o podatku akcyzowym jest więc luka prawna. Sąd przyznał rację skarżącej spółce, że luki takiej nie można wypełnić poprzez interpretację ogólną prawa podatkowego, którą minister finansów wydał 31 marca 2009 r., a więc miesiąc po wejściu w życie nowej ustawy o podatku akcyzowym.
REKLAMA
Wyjaśnijmy, że luka w przepisach dotyczy podmiotów posiadających koncesję jedynie na wytwarzanie energii. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o podatku akcyzowym, opodatkowane akcyzą są podmioty zużywające energię na własne potrzeby i posiadające koncesję na przesyłanie, dystrybucję i obrót tą energią.
Wyrok WSA w Warszawie nie jest jedynym w sprawie opodatkowania akcyzą energii nabywanej przez podmiot posiadający koncesję na jej wytwarzanie i zużywaną na jego własne potrzeby. Wczorajszy wyrok potwierdza wyrok WSA w Łodzi (sygn. akt I SA/Łd 1193/09). Z kolei WSA w Rzeszowie wydał wyrok niekorzystny dla wytwórców (sygn. akt I SA/Rz 927/09). Omawianą lukę w przepisach dostrzegło też Ministerstwo Finansów i zaproponowało stosowne zmiany.
Sygn. akt III SA/Wa 59/10
Ważne
Luki w prawie, dotyczącej opodatkowania zużywania energii elektrycznej nie można wypełnić poprzez interpretację ogólną prawa podatkowego wydaną przez MF
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat