Papierowe dokumenty akcyzowe zastąpi system elektroniczny
REKLAMA
Jak wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu, celem projektu jest implementacja unijnej dyrektywy w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego oraz zmiana obowiązujących przepisów, które wychodzą naprzeciw potrzebom stosowania prawa w dotyczącego akcyzy.
REKLAMA
"Kluczową kwestią regulowaną w projekcie jest wdrożenie teleinformatycznego systemu obsługi przemieszczania wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszania poboru akcyzy, który zastąpi obecne, sformalizowane rozwiązania w tym zakresie, oparte na papierowej dokumentacji procedury" - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.
Jak informuje CIR, przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszania poboru akcyzy będzie odbywać się na podstawie elektronicznego administracyjnego dokumentu, tzw. e-AD, a papierowa forma w postaci dokumentu zastępującego e-AD będzie miała zastosowanie wyjątkowo w przypadkach ewentualnej niedostępności systemu.
Zakończenie przemieszczania wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszania poboru akcyzy będzie następowało na podstawie wprowadzonego do systemu raportu odbioru (w przypadku eksportu-raportu wywozu). Jeżeli system będzie niedostępny, wówczas raport ten zastąpi jego papierowa wersja.
REKLAMA
Projekt przewiduje także zmiany w nomenklaturze. Obecnie występujące podmioty "zarejestrowanego i niezarejestrowanego handlowca", uprawnione do nabywania wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, zastąpiono "zarejestrowanym odbiorcą", który ma posiadać takie same uprawnienia.
Dokument wprowadza też nową kategorię podmiotu - "podmiotu wysyłającego". Będzie on uprawniony do stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy w przypadku importu wyrobów akcyzowych, które będą następnie wysyłane z zastosowaniem tej procedury z miejsca importu do podmiotów uprawnionych do odbioru tych wyrobów.
CIR wyjaśnia, że wiele zmian ma na celu ulepszenie obowiązującej regulacji z uwzględnieniem wymogów praktyki. W związku z tym wprowadzono przepisy, na podstawie których wyeliminowane zostaną wątpliwości co do opodatkowania akcyzą energii elektrycznej w sytuacjach, gdy energia ta, po jej opodatkowaniu, stanie się ponownie przedmiotem czynności podlegającej opodatkowaniu.
"Ponadto zrezygnowano z instytucji tzw. "wpłat miesięcznych", stanowiących sposób opodatkowania energii elektrycznej w przypadku podatników rozliczających się z akcyzy od energii elektrycznej za okresy dłuższe niż dwa miesiące" - czytamy w komunikacie.
Według CIR nowe przepisy zawierają także korzystne rozwiązania dla podmiotów działających w branży motoryzacyjnej. Chodzi zwłaszcza o regulacje dotyczące dokumentacji zapłaty akcyzy od nabytych wewnątrzwspólnotowo samochodów osobowych oraz jej obiegu, na podstawie której będzie dokonywana rejestracji samochodu.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA