reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umowy trzeba zarejestrować

Umowy trzeba zarejestrować

Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych

Nowelizacja VAT wprowadzi istotne zmiany w odliczaniu VAT od samochodów, w tym również branych w użytkowanie na podstawie umów leasingowych.
■ Sejm znowelizował ustawę o podatku od towarów i usług. Wprowadza ona istotne zmiany w przepisach dotyczących odliczania VAT od samochodów, w tym również branych w użytkowanie na podstawie umów leasingowych. Na co powinni zwrócić szczególną uwagę podatnicy, którzy w najbliższym czasie będą zawierać tego rodzaju umowy?

– Na wstępie przypomnę, że nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wejdzie w życie 1 czerwca br., ale przepisy dotyczące samochodów dopiero po 90 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Faktycznie więc do końca maja br. będą zawierane umowy leasingowe, w tym również na samochody mające wyższą dopuszczalną ładowność niż wynikająca z obowiązującego jeszcze obecnie tzw. wzoru Lisaka zawartego w obecnym art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), ale niższą niż 3,5 tony. Samochody te od 91 dnia od ogłoszenia ustawy będą dawać prawo do odliczenia najwyżej w wysokości 60 proc. VAT, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Obecnie takie samochody dają prawo do odliczenia całości podatku zawartego w jego cenie.

■ Czy w znowelizowanej ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których takie pojazdy mogą dać prawo do odliczenia całego VAT?

– Tak. W znowelizowanej ustawie znajdują się przepisy przejściowe zawarte w jej art. 7. Z unormowań tych wynika, że podatnicy, którzy do 31 maja br. wezmą w używanie samochody spełniające warunki wynikające ze wspomnianego wzoru zawartego w obecnym art. 86 ust. 3 ustawy, zachowają prawo do dalszego pełnego odliczenia podatku z tytułu kolejnych opłat leasingowych. Przewidziano jednak istotny warunek. Otóż te umowy leasingowe muszą zostać zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym do 15 czerwca tego roku.

Jeżeli więc podatnicy, którzy do końca maja 2005 r. wezmą w użytkowanie samochody, spełnią wspomniany warunek, to wszystkie faktury wystawiane przez lea-singodawcę lub wydzierżawiającego będą mu dawały prawo do pełnego odliczenia podatku.

■ Umowy leasingowe będą też zawierane w okresie od 1 czerwca br. do upływu 90 dni od momentu ogłoszenia nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Do jakich odliczeń będą uprawniały wspomniane samochody wzięte w użytkowanie na podstawie takich umów?
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama