Umowy trzeba zarejestrować
REKLAMA
– Na wstępie przypomnę, że nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wejdzie w życie 1 czerwca br., ale przepisy dotyczące samochodów dopiero po 90 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Faktycznie więc do końca maja br. będą zawierane umowy leasingowe, w tym również na samochody mające wyższą dopuszczalną ładowność niż wynikająca z obowiązującego jeszcze obecnie tzw. wzoru Lisaka zawartego w obecnym art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), ale niższą niż 3,5 tony. Samochody te od 91 dnia od ogłoszenia ustawy będą dawać prawo do odliczenia najwyżej w wysokości 60 proc. VAT, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Obecnie takie samochody dają prawo do odliczenia całości podatku zawartego w jego cenie.
REKLAMA
– Tak. W znowelizowanej ustawie znajdują się przepisy przejściowe zawarte w jej art. 7. Z unormowań tych wynika, że podatnicy, którzy do 31 maja br. wezmą w używanie samochody spełniające warunki wynikające ze wspomnianego wzoru zawartego w obecnym art. 86 ust. 3 ustawy, zachowają prawo do dalszego pełnego odliczenia podatku z tytułu kolejnych opłat leasingowych. Przewidziano jednak istotny warunek. Otóż te umowy leasingowe muszą zostać zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym do 15 czerwca tego roku.
Jeżeli więc podatnicy, którzy do końca maja 2005 r. wezmą w użytkowanie samochody, spełnią wspomniany warunek, to wszystkie faktury wystawiane przez lea-singodawcę lub wydzierżawiającego będą mu dawały prawo do pełnego odliczenia podatku.
– Umowy zawarte od 1 czerwca br., ale przed upływem 90 dni od dnia ogłoszenia ustawy, będą dawały prawo do pełnego odliczenia jedynie w okresie przejściowym. Takiego prawa do pełnego odliczenia jednak już nie będzie po wejściu w życie przepisów znajdujących się w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług.
– Jest to regulacja, która niejako chroni prawa nabyte. Uważam za słuszne wprowadzenie takiego przepisu do noweli. Chciałbym przy okazji raz jeszcze zwrócić uwagę na obowiązek rejestracji umów leasingowych w urzędach skarbowych. Przypomnę, że wchodząca w życie 1 maja 2004 r. nowa wówczas ustawa o podatku od towarów i usług również przewidywała obowiązek zarejestrowania umów leasingowych dotyczących samochodów, które zawarto przed tą datą, czyli do końca kwietnia ub.r. Umowy te trzeba było wtedy również zarejestrować do 14 maja 2004 r., po to, żeby zachować prawo do odliczenia podatku. Powstaje więc pytanie, czy wspomniany już przepis zawarty w art. 7 ustawy nowelizującej ustawę o podatku od towarów i usług nakazuje niejako powtórną rejestrację tych umów zawartych do końca kwietnia ub.r. Moim zdaniem wspomniany art. 7 nie przewiduje prawa do powtórnej rejestracji takich umów. Umowy raz zarejestrowane dają prawo do pełnego odliczenia na podstawie rejestracji w urzędzie skarbowym dokonanej do 14 maja ub.r.
– W mojej opinii tacy podatnicy nie odzyskają prawa do odliczania VAT według stanu prawnego obowiązującego do 30 kwietnia 2004 r. (czyli pełnego odliczenia). Nabędą natomiast prawo do odliczeń zgodnie ze stanem na dzień 31 maja 2005 r. Przypomnę dosłowne brzmienie art. 7 ust. 1 ustawy nowelizującej. Otóż regulacja ta stanowi, że w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy stanowi kwota podatku naliczonego, jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 maja br.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA