REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot podatku w Wielkiej Brytanii

REKLAMA

Aby móc ubiegać się o zwrot VAT w Wielkiej Brytanii, należy złożyć w odpowiednim urzędzie wymagane dokumenty. Przy przesyłaniu należy zwrócić uwagę na ich poprawność. Jeśli w którymkolwiek z dokumentów zidentyfikowano błąd, np. w nazwie firmy, wówczas do przesyłanego wniosku trzeba dołączyć pisemne sprostowanie błędnej informacji.

Marek Konieczny oraz Katarzyna Berbeć z poznańskiego biura firmy Deloitte wyjaśnili „GP”, że każdemu przedsiębiorcy zarejestrowanemu na potrzeby VAT w Polsce i dokonującemu zakupów w innym państwie członkowskim UE, w którym nie prowadzi on działalności oraz nie jest w nim zarejestrowanym podatnikiem VAT, przysługuje prawo ubiegania się o zwrot VAT związanego z tymi zakupami. Podstawę prawną stanowi tutaj VIII Dyrektywa Rady UE (79/1072/EEC).

Autopromocja

Zgodnie z jej przepisami, podmiot uprawniony do ubiegania się o zwrot VAT to przedsiębiorca: w naszym przypadku zarejestrowany na VAT w Polsce, dokonujący w związku z prowadzoną działalnością zakupu towarów i usług, dających prawo do odliczenia VAT naliczonego w innym niż Polska państwie UE. W okresie, za który składany jest wniosek o zwrot VAT, podatnik nie może posiadać miejsca prowadzenia działalności w danym państwie UE, w którym ubiega się o zwrot podatku, realizować tam dostawy towarów lub wykonywać usług (wyjątek stanowią usługi transportowe i usługi, za które podatek VAT rozlicza usługobiorca).

Trzeba złożyć wniosek

Eksperci z firmy Deloitte podkreślili, że aby ubiegać się o zwrot VAT w Wielkiej Brytanii, niezbędne będą dokumenty wymagane przez właściwy brytyjski urząd w celu realizacji procedury zwrotu VAT. Będą to: wniosek o zwrot VAT: formularz „VAT 65” (dostępny na stronie internetowej), oryginały faktur (opiewających na łączną kwotę przewyższającą 100 funtów brytyjskich (GBP)) i ewentualnie dokumentów celnych oraz dokument potwierdzający status podatnika VAT w innym kraju członkowskim (tj. w naszym przypadku w Polsce). – Należy zwrócić uwagę na poprawność przesyłanych dokumentów. Jeśli w którymkolwiek z dokumentów zidentyfikowano błąd (np. w nazwie firmy), wówczas do przesyłanego wniosku należy załączyć pisemne sprostowanie błędnej informacji. Natomiast jeśli sam wniosek będzie wypełniony błędnie, wówczas nawet braki czy błędy niewielkiej wagi mogą spowodować odrzucenie wniosku oraz konieczność ponownego przesłania poprawnego wniosku, co oczywiście może spowodować wydłużenie całej procedury, nawet do kilkunastu miesięcy. Warto więc zadbać o poprawność składanego wniosku – dodał Marek Konieczny, doradca podatkowy z Deloitte.

Zwrot w ciągu sześciu miesięcy

Katarzyna Berbeć, członek zespołu Deloitte biuro w Poznaniu, wyjaśniła „GP”, że zwrot VAT powinien nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania wniosku przez urząd, niemniej jednak trzeba być przygotowanym na to, że procedura zwrotu podatku w praktyce może zająć więcej czasu, w związku z tym wskazane wydaje się rozważenie kwartalnej formy ubiegania się o zwrot VAT-u. – Należy zaznaczyć, iż wniosek składany do właściwego urzędu nie powinien obejmować kwot VAT związanych z zakupami dokonanywanymi w okresie krótszym niż 3 miesiące i dłuższym niż 1 rok, przy czym wnioskowana kwota zwrotu nie może być niższa niż 130 GPB w stosunku kwartalnym oraz 16 GBP w skali roku. Ostatecznym terminem złożenia wniosku o zwrot VAT dotyczącego zakupów dokonanych w danym roku kalendarzowym jest 30 czerwca następnego roku kalendarzowego. Jest to data nieprzekraczalna.

Zwrot od zakupów biznesowych

Nasi eksperci podkreślili również, iż Wielka Brytania dopuszcza uzyskanie zwrotu VAT od zakupu paliw, wynajmu samochodów dla celów biznesowych (nie dłuższego jednak niż 3 dni), usług gastronomicznych (na rzecz pracowników firmy oraz w przypadku delegacji) i noclegowych, a także kursów szkoleniowych (z pewnymi ograniczeniami). Niestety, poniesienie kosztów reprezentacyjnych w Wielkiej Brytanii, np. wspólna kolacja z klientem, organizowanie dla klientów różnych imprez kulturalnych czy sportowych nie uprawnia do ubiegania się o zwrot VAT. Warto przy tym pamiętać, iż podstawowa stawka VAT, która znajduje zastosowanie w odniesieniu do większości towarów i usług, wynosi w Wielkiej Brytanii 17,5 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważny adres
Wnioski o zwrot VAT wraz z pozostałą dokumentacją należy składać do urzędu:
HM Customs and Excise
VAT Overseas Repayments
8th/13th Directive
Custom House
PO Box 34
Londonderry
BT48 7AE
Northern Ireland
/Północna Irlandia
www.hmce.gov.uk
Oprac.  Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA