reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wniesienie aportem przedsiębiorstwa bez podatku PCC

Wniesienie aportem przedsiębiorstwa bez podatku PCC

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie będą podlegały umowy spółki i ich zmiany w przypadku, gdy są związane z wniesieniem aportem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Od 22 kwietnia 2010 r. zostaje wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienie aportem przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki kapitałowej do innej tego rodzaju spółki. Takie rozwiązanie wprowadza znowelizowana ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 44, poz. 251).

Nowela przewiduje także zwolnienie od podatku niektórych transakcji zawieranych przez krajowe bądź zagraniczne firmy inwestycyjne. Zgodnie z nowym brzmieniem ustawy zwalnia się od podatku sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi:

- firmom inwestycyjnym oraz zagranicznym firmom inwestycyjnym,

- dokonywaną za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych,

- dokonywaną w ramach obrotu zorganizowanego,

- dokonywaną poza obrotem zorganizowanym przez firmy inwestycyjne oraz zagraniczne firmy inwestycyjne (jeżeli prawa te zostały nabyte przez te firmy w ramach obrotu zorganizowanego).

Przepisy ustawy ujednolicają ponadto regulacje dotyczące ustalania podstawy opodatkowania w odniesieniu do umów sprzedaży. Wprowadzona zostaje zasada, zgodnie z którą bez względu na to, czy umowa sprzedaży rzeczy lub prawa majątkowego jest zawierana przez rezydentów czy nierezydentów, to zawsze podstawą opodatkowania będzie ich wartość rynkowa.

 

Nowelizacja wchodzi w życie dnia 22 kwietnia 2010 r.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Czytaj także

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama