| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Procedury. Wiążące interpretacje

Procedury. Wiążące interpretacje

W internetowej bazie Ministerstwa Finansów pojawia się coraz więcej decyzji wydanych przez organ II instancji w sprawie postanowień dotyczących wiążących interpretacji prawa podatkowego. Choć na razie jest ich niewiele, znalazły się wśród nich nie tylko decyzje uwzględniające zażalenia podatników, ale także z urzędu weryfikujące postanowienia na korzyść wnioskodawców.

Wiążące interpretacje prawa podatkowego w indywidualnej sprawie stały się dla wielu podatników, płatników i inkasentów sposobem na zabezpieczenie swoich interesów. Jest ich coraz więcej. Nie wszyscy jednak pamiętają, że postanowienia, i to nie tylko te niekorzystne, podlegają weryfikacji. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, ale może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji. Jak na razie w oficjalnej bazie internetowej na stronie Ministerstwa Finansów w tej kategorii pojawiło się 27 decyzji (choć nie ma pewności, czy zgodnie z obowiązkiem opublikowane zostały wszystkie decyzje.

Tryb weryfikacji został ściśle określony w art. 14b par. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Weryfikacja taka może nastąpić z inicjatywy samego wnioskodawcy. Organ odwoławczy (w przypadku postanowień wydanych przez naczelników urzędów skarbowych jest to dyrektor izby skarbowej) ma obowiązek rozpoznać zażalenie złożone przez niezadowolonego z odpowiedzi wnioskodawcę.

Z analizy opublikowanych decyzji wynika jednak, że więcej razy odmawiano ich weryfikacji. Tylko w 5 przypadkach organ odwoławczy uwzględnił zażalenie. Nie oznacza to jednak, że nie warto wnosić zażaleń. Potwierdza to fakt, że organ odwoławczy w trzech przypadkach z własnej inicjatywy (czyli z urzędu) zweryfikował postanowienie na korzyść wnioskodawcy. Organ odwoławczy może bowiem je zmienić lub uchylić z urzędu, jeżeli rażąco narusza ono prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »