| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polska akcyza na prąd

Polska akcyza na prąd

Tylko w kilku zamożnych krajach Unii Europejskiej obowiązuje wyższa niż w Polsce akcyza na energię elektryczną dla konsumentów. Tymczasem przygotowany w Ministerstwie Finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przewiduje od 1 stycznia 2006 r. zwiększenie stawki na prąd o 11 proc.

Proponowane podniesienie akcyzy z 20 zł za MWh do 22,20 zł za MWh budzi niepokój konsumentów. Obawiają się, że po zwiększeniu opodatkowania będą musieli więcej płacić za prąd. Jak przyznał niedawno w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, nie ma stuprocentowej pewności, że po podwyższeniu stawki akcyzy ceny na energię elektryczną nie wzrosną (więcej w „GP” z 20 maja br.). Jarosław Neneman powiedział, że być może w niektórych miejscach w kraju ceny zwiększą się, a w innych zmniejszą. Dzięki jednak działaniom m.in. Urzędu Regulacji Energetyki średni wzrost cen powinien być minimalny – stwierdził wiceminister J. Neneman. Jednocześnie przypomniał, że przed kilku laty akcyzę na energię elektryczną wprowadzono z powodów fiskalnych, gdyż trzeba było „zapełnić” dziurę budżetową.

Obecnie tylko w kilku zamożnych krajach Unii Europejskiej obowiązuje wyższa niż w Polsce akcyza na energię elektryczną dla konsumentów. W wielu natomiast państwach w praktyce nie ma tego rodzaju obciążeń. Wygórowana polska akcyza na prąd może dziwić z jeszcze jednego powodu. Otóż podatek ten co do zasady miał dotyczyć dóbr luksusowych. A do tych z pewnością trudno obecnie zaliczyć energię elektryczną.

Przypomnijmy: Polska musi dostosować opodatkowanie energii do wymogów unijnych. W związku z tym od 1 stycznia 2006 r. ma być wprowadzony inny system poboru akcyzy. Obecnie pobierana jest u wytwórców energii. Po zmianie będzie pobierana u dystrybutorów. Konieczne jest jednak pokrycie strat powstających podczas przesyłu energii, które wynoszą około 10 proc. Stąd propozycja zmiany stawki.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »