| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > OECD i Rada Europy zacieśniają współpracę w sprawach podatkowych

OECD i Rada Europy zacieśniają współpracę w sprawach podatkowych

OECD i Rada Europy opracowały protokół aktualizujący wielostronną Konwencję o pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych. Celem jest dostosowanie Konwencji do międzynarodowych standardów w zakresie wymiany informacji dla celów podatkowych i umożliwienie przystąpienia do niej państw, które nie są członkami ani OECD ani Rady Europy.

Opracowany protokół jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane w kwietniu ubiegłego roku przez przywódców państw G20 do pojęcia akcji mających na celu umożliwianie krajom rozwijającym się korzystanie z nowych warunków współpracy w sprawach podatkowych, włącznie z międzynarodową wymianą informacji dla celów podatkowych.

Zakres Konwencji jest szeroki, jako że obejmuje ona wiele rodzajów podatków, jak również wymianę informacji na żądanie. Konwencja umożliwia również inne formy współpracy międzynarodowej, takie jak:

- spontaniczna wymiana informacji podatkowych,

- kontrole podatkowe przeprowadzane jednocześnie w kilku krajach,

- przeprowadzanie kontroli podatkowej za granicą,

- pomoc w przeprowadzaniu egzekucji z tytułu należności podatkowych.

Konwencja umożliwia również automatyczną wymianę informacji podatkowych, ale ta forma pomocy wymaga zawarcia uprzedniego porozumienia pomiędzy odpowiednimi władzami podatkowymi umawiających się państw co do wyrażenia zgody na automatyczną wymianę.

Protokół dostosowuje Konwencję do międzynarodowych standardów wymiany informacji w celach podatkowych przewidując, że tajemnica bankowa i wewnętrzne interesy danego kraju nie mogą uniemożliwiać wymiany informacji podatkowych przez ten kraj. Ponadto, w poprzedniej wersji Konwencja zawierała postanowienia, które ograniczają możliwość wykorzystania informacji uzyskanych na jej podstawie. Obecnie ograniczenia te zostały uchylone przez protokół i dzięki temu Konwencja spełnia międzynarodowe standardy.

Znowelizowana Konwencja została podpisana przez 11 państw, które są już jej stronami  (Dania, Finlandia, Islandia, Włochy, Francja, Holandia, Norwegia, Szwecja, Ukraina, Zjednoczone Królestwo i USA). Ponadto Korea, Meksyk, Portugalia i Słowenia podpisały zarówno Konwencję, jak i nowelizujący Protokół.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »