| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > KE podjęła decyzję w sprawie domniemanej belgijskiej pomocy państwowej

KE podjęła decyzję w sprawie domniemanej belgijskiej pomocy państwowej

Po przeprowadzeniu szczegółowego postępowania w tej sprawie, Komisja Europejska uznała, że porozumienie zawarte pomiędzy belgijskimi władzami podatkowymi a przedsiębiorstwem UMICORE w grudniu 2000 r., nie stanowi pomocy państwowej. W ten sposób Komisja Europejska oficjalnie zamknęła postępowanie, które zostało wszczęte w grudniu 2003 r.

W październiku 2001 r., KE została poinformowana o porozumieniu zawartym w grudniu 2000 r. pomiędzy belgijskimi władzami podatkowymi (Inspection Speciale des Impost) a UMICORE SA. W związku z prośbami KE o udzielenie informacji dotyczących sprawy, belgijskie władze podatkowe potwierdziły zawarcie porozumienia, które w ich opinii nie stanowiło żadnych korzyści podatkowych dla UMICORE.

Wstępne postępowanie przeprowadzone przez KE wykazało, że belgijskie władze podatkowe początkowo uznały, że UMICORE w niewłaściwy sposób zastosowało zwolnienie z podatku VAT do określonych transakcji sprzedaży srebra na rzecz przedsiębiorstw z innych państw członkowskich. W związku z tym, UMICORE otrzymało wezwanie do zapłaty 20 mln EURO z tytułu podatku VAT. Jednak, po kilku miesiącach negocjacji i zbadaniu okoliczności transakcji, belgijskie władze podatkowe zawarły 21 grudnia 2000 r. porozumienie ze spółką, zgodnie z którym spółka miała zapłacić karę grzywny w wysokości 10 mln EURO.

W grudniu 2003 r., KE wszczęła kolejne postępowanie w związku z zaistnieniem podejrzenia, że porozumienie pomiędzy belgijskimi władzami a UMICORE może stanowić pomoc państwową. W swoim postępowaniu KE określiła 4 rodzaje transakcji, które były przedmiotem sporu w zakresie ponadgranicznych transakcji obrotu srebrem, i przeprowadziła szczegółową analizę okoliczności z uwzględnieniem przepisów podatkowych znajdujących do nich zastosowanie. W wyniku tej analizy KE ustaliła, że w przypadku określonych transakcji było możliwe zastosowanie ulgi podatkowej w zakresie podatku VAT, i w związku z tym porozumienie nie przyniosło UMICORE żadnych korzyści podatkowych. W związku z powyższym KE uznała, że porozumienie między belgijskimi władzami podatkowymi a UMICORE nie stanowi pomocy państwowej.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »