REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot podatku VAT na terenach popowodziowych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział, że zapyta ministra finansów o możliwość zwrotu podatku VAT od inwestycji na terenach popowodziowych. Kandydat PO na prezydenta był 24 czerwca na uroczystości zakończenia roku szkolnego uczniów ze Świnar, które zniszczyła powódź.

W uroczystości zakończenia roku szkolnego uczniów szkoły podstawowej uczestniczyli też m.in. minister edukacji Katarzyna Hall, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i mazowiecki kurator oświaty Karol Semik.

REKLAMA

Ponieważ szkoła podstawowa w Świniarach, miejscowości, która dwukrotnie - pod koniec maja i na początku czerwca - została dotknięta przez powódź, jest w dalszym ciągu nieczynna i wymaga remontu, uroczystość odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w pobliskich Słubicach. Marszałek zapowiedział, że Kancelaria Sejmu przekaże na potrzeby szkoły dziesięć komputerów ze swoich zasobów.

REKLAMA

"Po obserwacjach w wielu miejscach, gdzie odbywa się odbudowa popowodziowa, widać nie tylko gigantyczny wysiłek instytucji, które łożą niespotykane pieniądze na odbudowę, ale dostrzegam parę problemów, które wymagają dodatkowej regulacji" - podkreślił Komorowski.

Zwrócił uwagę, że prawie milion złotych przeznaczono na remont szkoły w Świniarach, a "takich placówek w Polsce jest dwadzieścia parę". Jak dodał, administracji samorządowej i rządowej udaje się znaleźć na to pieniądze, ale jest problem z podatkiem VAT.

REKLAMA

Marszałek zapowiedział, że w związku z tym zwróci się do ministra finansów Jacka Rostowskiego z prośbą, czy "byłoby możliwe oddawanie VAT-u, który dzisiaj, jak na każdą inną inwestycję jest naliczany". W przypadku terenów popowodziowych, trudno widzieć w tym tylko zwykłą inwestycję - argumentował Komorowski, dodając, że jego zdaniem "jest to absolutnie do przeprowadzenia, na zasadzie ogólnej solidarności z terenami objętymi w sposób szczególny dramatem powodzi".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mówiąc o niedawnym doświadczeniu powodzi w gminie Słubice, Komorowski podkreślił, że miejscowa społeczność i miejscowa szkoła przerobiła "trudną lekcję". Jak podkreślił, to lekcja solidarności pomiędzy ludźmi, pomiędzy społecznościami, pomiędzy instytucjami. "Słyszałem dwóch chłopców, którzy mówili: +nasza szkoła ma być remontowana+, więc jest to też lekcja poczucia wspólnoty. Jeżeli dzieci mówią, że coś jest nasze, więc czują, że to jest wspólne" - dodał marszałek.

Jak powiedział, to była trudna lekcja i chciałby, by "wszyscy zdali egzamin i uzyskali dobry wynik w przedmiocie solidarność w trudnych sytuacjach". "W gościnę przyjeżdża się nie tylko po to, aby ogrzać się przy wspólnym stole i być razem" - zaznaczył Komorowski i przekazał książki dla biblioteki szkolnej.

Zapowiedział także, że Kancelaria Sejmu przekaże na potrzeby tej szkoły dziesięć komputerów ze swoich zasobów, by - jak mówił - "szkoła mogła po odbudowie być dobrze wyposażona, tak by dzieci mogły mówić, że szkoła jest jeszcze lepsza niż przed powodzią".

Minister edukacji narodowej Katarzyna Hall zapewniła, iż jej resort posiada niezbędne środki finansowe i wesprze odbudowę szkół, dotkniętych powodzią. Przyznała, że w kraju, jest około 20 szkół najbardziej zniszczonych przez żywioł, choć są także inne placówki, w których powódź wyrządziła jednak mniejsze szkody.

"Chcemy, żebyście mieli dokąd wrócić po wakacjach" - powiedziała Hall, zwracając się do uczniów szkoły w Świniarach. "Ministerstwo ma środki na to, aby wyremontować wszystkie szkoły dotknięte skutkami powodzi. Absolutnie, w pierwszej kolejności będą finansowane te remonty.(...) Jest to bardzo ważne, żeby dzieci miały początek roku szkolnego w warunkach szkolnych" - dodała minister.

Hall oceniła, że w trakcie kryzysowej sytuacji, jaką była powódź, bardzo dobrze sprawdzili się nauczyciele. "Dziękuje bardzo, bardzo serdecznie kadrze pedagogicznej, bo wiem, że nauczyciele, w tym nadzwyczajnych okolicznościach powodzi sprawdzili się. Musieliście stanąć na wysokości zadania. (...) Jestem dumna z tego, że na nauczycieli w kryzysowych sytuacjach można liczyć" - oświadczyła minister.

Szefowa MEN zapewniła, że rząd będzie kontynuował uzgodnione wcześniej tempo podwyżek płac dla nauczycieli. "To, co gwarantowaliśmy i zaplanowaliśmy w budżecie, pomimo trudnej sytuacji, jest absolutnie pewne, zapewnione. Tak, jak mówiliśmy, od września siedmioprocentowe podwyżki wszyscy państwo otrzymają. Możecie liczyć na to, że również w kolejnym planie budżetowym chcemy to analogiczne tempo podwyżek zachować. Chcemy, żeby praca nauczyciela była naprawdę doceniana jeszcze lepiej, jeszcze mocniej" - dodała Hall.

Minister przekazała szkole w Świniarach pomoce dydaktyczne, w tym tablicę interaktywną, a dla najmłodszych uczniów zestawy klocków.

Marszałek Sejmu, jako pełniący funkcję prezydenta, oraz minister edukacji wręczyli nauczycielom, pracownikom oświaty i działaczom samorządowym odznaczenia państwowe, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody ministra za zaangażowanie w przeciwdziałanie skutkom powodzi. Później wręczali dzieciom z Świniar świadectwa szkolne.

 

Świniary to miejscowość, która została dotknięta przez powódź dwukrotnie: pod koniec maja i na początku czerwca. Na co dzień w tamtejszej szkole podstawowej uczy się 68 dzieci. Wszystkie wróciły niedawno z tzw. zielonej szkoły w Dębem i Nieporęcie nad Zalewem Zegrzyńskim, którą zorganizował w ramach pomocy dla dotkniętej powodzią gminy Słubice samorząd powiatu legionowskiego.

Jak powiedziała dziennikarzom dyrektor szkoły w Świniarach Jolanta Sokołowska, woda, która zalała budynek placówki, zniszczyła wszystkie meble i pomoce naukowe. Na wysokim parterze szkoły, gdzie mieszczą się m.in. klasy lekcyjne, pokój nauczycielski i gabinet dyrektor, woda sięgała kilkudziesięciu centymetrów.

"Budynek jest osuszany, sprzątany, ale wymaga remontu. Mam nadzieję, że do września, do początku roku szkolnego, uda się przeprowadzić niezbędne prace i dzieci rozpoczną naukę w swojej szkole" - dodała. "Trzeba będzie kłaść na nowo podłogi, kuć tynki" - mówił wójt gminy Słubice Józef Walewski pokazując minister edukacji zniszczony budynek szkoły. Wskazał też na pobliską remizę, gdzie dzieci miały lekcje wychowania fizycznego. "Tam też wszystko jest zniszczone" - dodał.

"Nie radzimy sobie. Przed nami w domu prace remontowe na kilka miesięcy. Dobrze, że dzieci wyjechały na +zieloną szkołę+, pojadą też na kolonie. Ciągle jeszcze nie widziały naszego domu, nie wiem, co będzie jak zobaczą. Ciągle pytają, kiedy wrócimy do domu" - powiedziała dziennikarzom jedna z matek.

"Pomagamy rodzicom jak możemy. Zakładamy rękawice i sprzątamy. Trzeba było zerwać podłogę w całym domu i spod niej wybierać wodę. Trzeba było też zakopać na polu krowę, która się utopiła" - powiedziała jedna ze starszych uczennic. Pytana jak było na "zielonej szkole" odpowiedziała, że ciężko, bo ciągle myślała o domu.

"Bardzo chcielibyśmy mieć psychologa w szkole" - powiedziała Sokołowska. Jak mówiła, na "zielonej szkole" dzieci były cały czas pod opieką psychologów. "To było i jest im bardzo potrzebne - oceniła. - Nawet, gdy bawiły się na plaży, to głównie w przerywanie wałów przeciwpowodziowych".

Według danych MEN, wartość zniszczeń w szkołach spowodowanych podczas tegorocznej powodzi w maju i w czerwcu, to w skali kraju 58,8 mln zł, a w przedszkolach - 8,2 mln zł. Zniszczeniu uległy 954 szkoły i 159 przedszkoli. Rozmiar zniszczeń jest różny; kapitalnego remontu wymaga 67 szkół i 14 przedszkoli. Ministerstwo zastrzega, że są to dane szacunkowe i sumy mogą jeszcze ulec zwiększeniu.

Z danych zebranych przez kuratoria oświaty wynika, że ponad 14,4 tys. uczniów z terenów popowodziowych potrzebuje pomocy na wyposażenie szkolne w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna".

Na wyjazdach edukacyjnych tzw. zielonych szkołach, sfinansowanych ze środków MEN, było 1956 uczniów z terenów powodziowych. W czasie wakacji na kolonie i obozy opłacane przez resort wyjedzie ponad 3 tys. dzieci - takie zapotrzebowanie zgłosiły w kuratoriach samorządy. W pomoc dzieciom dotkniętym powodzią włączyły się też same samorządy, organizacje pozarządowe oraz sponsorzy, dlatego - według szacunków ministerstwa edukacji - w wyjazdach edukacyjnych i wakacyjnych bierze lub weźmie udział kolejne kilka tysięcy dzieci.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

REKLAMA

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

REKLAMA

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

REKLAMA