UE wyraziła zgodę na wprowadzenie ograniczeń odliczenia VAT naliczonego przy zakupie i leasingu samochodów
REKLAMA
Ograniczenia, na które wyraziła zgodę UE, mają dotyczyć wyłącznie pojazdów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W przypadku tego rodzaju pojazdów podatnicy będą mogli odliczyć 60% podatku naliczonego z faktury zakupu (najmu, dzierżawy, czy leasingu) samochodu, nie więcej niż 6000 zł.
REKLAMA
Ograniczenia te nie będą stosowane do pojazdów, które są konstrukcyjnie przystosowane przede wszystkim do wykorzystywania w działalności gospodarczej oraz pojazdów, które są nabywane w celu ich odsprzedaży lub wynajmu.
Z drugiej strony podatnicy, którzy będą wykorzystywali takie samochody do celów prywatnych nie będą musieli płacić należnego VAT. Przypomnijmy bowiem, że regułą jest obowiązek odprowadzenia należnego VAT w przypadku wykorzystywania towarów do celów prywatnych, od których podatnik odliczył VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Rząd nie przedstawił jeszcze projektu zmian w ustawie o VAT wprowadzających opisane rozwiązania do ustawy o VAT. O dalszej procedurze wprowadzania do polskich przepisów ograniczeń odliczania VAT naliczonego przy zakupie i najmie (dzierżawie i leasingu) samochodów będzie można przeczytać na łamach Monitora Księgowego.
Poniżej przedstawiamy treść decyzji Rady Komisji Europejskiej w omawianej sprawie.
Artykuł 1
W ramach odstępstwa od art. 168 dyrektywy 2006/112/WE Polska zostaje uprawniona do ograniczenia do 60% prawa do odliczenia podatku VAT należnego z tytułu zakupu, nabycia, przywozu, wynajmu lub leasingu pojazdów, do maksymalnej kwoty 6 000 PLN. Ograniczenie to ma zastosowanie wyłącznie do pojazdów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Artykuł 2
Artykuł 1 nie ma zastosowania do następujących kategorii pojazdów:
1) pojazdów zakupionych w celu odsprzedaży, wynajmu lub leasingu;
2) pojazdów przeznaczonych do przewozu towarów;
3) pojazdów przeznaczonych do wykonywania specjalnych funkcji;
4) pojazdów, które konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.
Artykuł 3
W ramach odstępstwa od art. 26 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2006/112/WE Polska zostaje
uprawniona do nietraktowania jako świadczenia usług za wynagrodzeniem prywatnego
wykorzystania przez podatnika lub jego pracowników, lub bardziej ogólnie, do celów innych
niż prowadzona przez podatnika działalność, pojazdu, do którego stosuje się ograniczenie, o
którym mowa w art. 1 niniejszej decyzji.
Artykuł 4
Niniejsza decyzja traci moc z dniem 31 grudnia 2013 r.
Podstawa prawna:
- Decyzja wykonawcza Rady z 7 czerwca 2010 r. upoważniająca Polskę do wprowadzenia szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 168 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej
Ewa Sławińska
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA