REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz remontowy TBS bez ulgi

REKLAMA

Podatnicy, którzy wpłacają pieniądze na fundusz remontowy Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), nie mogą skorzystać z odliczenia w ramach ulgi remontowej. Takie prawo przysługuje tylko w przypadku wpłat na fundusze remontowe spółdzielni oraz wspólnoty mieszkaniowej.

Planując remont czy modernizację mieszkania, warto większe wydatki zaplanować na ten rok. Powód jest prosty. Rok 2005 jest ostatnim, w którym wydatki na remont i modernizację zaowocują możliwością skorzystania z ulgi podatkowej. Zapewne większość podatników wie, że odliczeniu w ramach ulgi remontowej podlegają wydatki poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku lub lokalu mieszkalnego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że odliczeniu podlegają też wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

REKLAMA

Autopromocja

Z odliczaniem wpłat na fundusze remontowe może być jednak kilka problemów. Jednym z podstawowych jest niska wartość wpłat, którą wraz z czynszem wpłacają podatnicy. Rozpocząć odliczanie można po przekroczeniu dolnego progu ulgi, czyli kwoty 567 zł (kwota na lata 2003-2005). W praktyce oznacza to, że podatnik, który odlicza tylko wpłaty na fundusz (nie ponosi innych wydatków remontowych), musi czekać aż uzbiera się w kolejnych trzech latach, w których rozliczana jest ulga, właśnie tę kwotę.

Dla przykładu, jeśli podatnik wpłaca co rok na fundusz remontowy 250 zł, to odliczenia będzie mógł dokonać dopiero w trzecim roku (czyli w 2005). Odliczyć będzie zaś można tylko 19 proc. kwoty zapłaconej w tym roku, w którym wpłaty przekroczyły dolny limit. Pozostałe 500 zł (wpłacone w latach 2003-2004) w tym przypadku przepadnie.

Ale to nie jedyny problem z wpłatami na fundusze remontowe. Z obowiązujących przepisów wynika bowiem, że prawo do odliczenia przysługuje tylko w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, które utworzono na podstawie odrębnych przepisów. A to oznacza, że wpłat na żaden inny fundusz remontowy, utworzony na podstawie innych przepisów, odliczyć nie można.

REKLAMA

Prawa takiego nie mają m.in. podatnicy zasilający fundusze remontowe Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS). Mimo że na podstawie art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1070 z późn. zm.) stawki czynszu za 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w zasobach mieszkaniowych TBS ustalane są w takiej wysokości, aby suma czynszów za najem wszystkich lokali eksploatowanych przez towarzystwo pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę kredytu zaciągniętego na budowę, wpłaty na fundusz remontowy towarzystwa nie podlegają odliczeniu. Potwierdza to stanowisko Ministerstwa Finansów. W jednej z odpowiedzi na pytania podatników zamieszczonej na stronie internetowej resortu wskazuje się, że odliczeniu podlegają jedynie wpłaty na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej. Zatem nie można dokonać odliczenia od podatku 19 proc. wydatków poniesionych w ramach wpłat na fundusz remontowy TBS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pocieszeniem dla podatników mieszkających w mieszkaniach TBS może być jednak to, że mogą korzystać z ulgi w przypadku remontu lub modernizacji lokalu. Umowa najmu, jaką podpisują z TBS, stanowi bowiem tytuł prawny do mieszkania, którego posiadanie jest podstawowym warunkiem do skorzystania z ulgi.

Co to jest TBS
Towarzystwo Budownictwa Społecznego to forma zaspokajania potrzeb mieszkaniowych dla tych, którzy nie dysponują wystarczającymi środkami na zakup własnego lokum. Towarzystwo jest organizacją non profit, co oznacza, że nie czerpie ono zysków z działalności. Podstawowym celem TBS jest budowa domów mieszkalnych i ich dalsza eksploatacja. Mogą również m.in. nabywać budynki mieszkalne, przeprowadzać remonty i adaptacje pomieszczeń na cele mieszkalne. Charakterystyczne jest to, że o lokal w TBS może się ubiegać wyłącznie osoba fizyczna nieposiadająca innego lokalu. Najemcy mieszkań nie mogą nigdy stać się jego właścicielami.
Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA