REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz remontowy TBS bez ulgi

REKLAMA

Podatnicy, którzy wpłacają pieniądze na fundusz remontowy Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), nie mogą skorzystać z odliczenia w ramach ulgi remontowej. Takie prawo przysługuje tylko w przypadku wpłat na fundusze remontowe spółdzielni oraz wspólnoty mieszkaniowej.

Planując remont czy modernizację mieszkania, warto większe wydatki zaplanować na ten rok. Powód jest prosty. Rok 2005 jest ostatnim, w którym wydatki na remont i modernizację zaowocują możliwością skorzystania z ulgi podatkowej. Zapewne większość podatników wie, że odliczeniu w ramach ulgi remontowej podlegają wydatki poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku lub lokalu mieszkalnego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że odliczeniu podlegają też wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

Autopromocja

Z odliczaniem wpłat na fundusze remontowe może być jednak kilka problemów. Jednym z podstawowych jest niska wartość wpłat, którą wraz z czynszem wpłacają podatnicy. Rozpocząć odliczanie można po przekroczeniu dolnego progu ulgi, czyli kwoty 567 zł (kwota na lata 2003-2005). W praktyce oznacza to, że podatnik, który odlicza tylko wpłaty na fundusz (nie ponosi innych wydatków remontowych), musi czekać aż uzbiera się w kolejnych trzech latach, w których rozliczana jest ulga, właśnie tę kwotę.

Dla przykładu, jeśli podatnik wpłaca co rok na fundusz remontowy 250 zł, to odliczenia będzie mógł dokonać dopiero w trzecim roku (czyli w 2005). Odliczyć będzie zaś można tylko 19 proc. kwoty zapłaconej w tym roku, w którym wpłaty przekroczyły dolny limit. Pozostałe 500 zł (wpłacone w latach 2003-2004) w tym przypadku przepadnie.

Ale to nie jedyny problem z wpłatami na fundusze remontowe. Z obowiązujących przepisów wynika bowiem, że prawo do odliczenia przysługuje tylko w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, które utworzono na podstawie odrębnych przepisów. A to oznacza, że wpłat na żaden inny fundusz remontowy, utworzony na podstawie innych przepisów, odliczyć nie można.

Prawa takiego nie mają m.in. podatnicy zasilający fundusze remontowe Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS). Mimo że na podstawie art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1070 z późn. zm.) stawki czynszu za 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w zasobach mieszkaniowych TBS ustalane są w takiej wysokości, aby suma czynszów za najem wszystkich lokali eksploatowanych przez towarzystwo pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę kredytu zaciągniętego na budowę, wpłaty na fundusz remontowy towarzystwa nie podlegają odliczeniu. Potwierdza to stanowisko Ministerstwa Finansów. W jednej z odpowiedzi na pytania podatników zamieszczonej na stronie internetowej resortu wskazuje się, że odliczeniu podlegają jedynie wpłaty na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej. Zatem nie można dokonać odliczenia od podatku 19 proc. wydatków poniesionych w ramach wpłat na fundusz remontowy TBS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pocieszeniem dla podatników mieszkających w mieszkaniach TBS może być jednak to, że mogą korzystać z ulgi w przypadku remontu lub modernizacji lokalu. Umowa najmu, jaką podpisują z TBS, stanowi bowiem tytuł prawny do mieszkania, którego posiadanie jest podstawowym warunkiem do skorzystania z ulgi.

Co to jest TBS
Towarzystwo Budownictwa Społecznego to forma zaspokajania potrzeb mieszkaniowych dla tych, którzy nie dysponują wystarczającymi środkami na zakup własnego lokum. Towarzystwo jest organizacją non profit, co oznacza, że nie czerpie ono zysków z działalności. Podstawowym celem TBS jest budowa domów mieszkalnych i ich dalsza eksploatacja. Mogą również m.in. nabywać budynki mieszkalne, przeprowadzać remonty i adaptacje pomieszczeń na cele mieszkalne. Charakterystyczne jest to, że o lokal w TBS może się ubiegać wyłącznie osoba fizyczna nieposiadająca innego lokalu. Najemcy mieszkań nie mogą nigdy stać się jego właścicielami.
Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  Zamknięcie roku 2023 - kawa z INFORLEX 12 grudnia [bezpłatne spotkanie online]

  Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 12 grudnia 2023 r. o godzinie 9.00 w ramach cyklu "kawa z INFORLEX". Tym razem tematem spotkania będzie zamknięcie roku 2023 o czym opowie nasz ekspert dr Gyöngyvér Takáts. 

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  REKLAMA