reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niedoręczenie decyzji podatkowej wstrzyma naliczanie odsetek

Niedoręczenie decyzji podatkowej wstrzyma naliczanie odsetek

Od 1 lipca 2010 r. podatnikowi, któremu w terminie 6 miesięcy od wszczęcia kontroli skarbowej nie zostanie doręczona decyzja podatkowa, nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Zmiana ma na celu zapewnienie podatnikom większej ochrony w postępowaniu prowadzonym przez urzędy kontroli skarbowej.


Od 1 lipca 2010 r. podatnikom czekającym ponad pół roku na decyzję o wynikach kontroli prowadzonej przez inspektorów kontroli skarbowej nie będą naliczane odsetki od zaległości podatkowych (nowo dodany art. 24 ust. 3 ustawy o kontroli skarbowej). Odsetki nie będą naliczane w okresie od dnia wszczęcia postępowania kontrolnego do dnia doręczenia decyzji podatkowej. Przepis o nienaliczaniu odsetek nie ma zastosowania, gdy:

• do opóźnienia w wydaniu decyzji przyczynił się kontrolowany lub jego przedstawiciel,

• opóźnienie powstało z przyczyn niezależnych od organu (nowo dodany art. 24 ust. 4 ustawy o kontroli skarbowej).

Dla porównania Ordynacja podatkowa (dalej: O.p.) dla postępowań prowadzonych przez organy podatkowe przewiduje maksymalnie 3-miesięczny okres trwania kontroli. Przekroczenie tego okresu powoduje nienaliczanie podatnikowi odsetek za zwłokę za okres od dnia wszczęcia postępowania podatkowego do dnia doręczenia decyzji organu pierwszej instancji (art. 54 § 1 pkt 7 O.p.).

Zobacz wskaźnik: Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych

Ponadto od 1 lipca 2010 r. do postępowań prowadzonych przez inspektorów kontroli skarbowej ma zastosowanie art. 54 O.p. regulujący przypadki zwolnień z obowiązku zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Dotychczas stosowanie przepisu art. 54 O.p. do postępowań prowadzonych przez organy kontroli skarbowej było wyłączone na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej. Oznacza to, że od 1 lipca 2010 r. w zakresie naliczania odsetek za zwłokę podatnicy poddani kontroli skarbowej (w sytuacjach nieuregulowanych ustawą o kontroli skarbowej) będą traktowani identycznie jak podatnicy poddani kontroli podatkowej.

Warto dodać, że ustawę o kontroli skarbowej oczekują kolejne zmiany. 20 maja 2010 r. Sejm uchwalił przepisy, które m.in. nakładają obowiązek współpracy z inspektorami skarbowymi na firmy świadczące usługi drogą elektroniczną. Nowe przepisy mają pozwolić organom kontroli skarbowej na skuteczną walkę z tzw. szarą strefą w handlu internetowym.

Organy kontroli skarbowej będą mogły żądać udostępnienia wszelkich informacji, w tym danych osobowych, bez zgody zainteresowanej osoby, od każdego przedsiębiorcy, jeśli tylko pojawią się wątpliwości dotyczące prowadzenia niezgłoszonej działalności gospodarczej, uzyskiwania nieopodatkowanych przychodów. Nowelizacja nakłada obowiązek współpracy z fiskusem m.in. na wydawców, redaktorów, nadawców programów radiowych i telewizyjnych czy firmy świadczące usługi drogą elektroniczną. Zmiana ma ułatwić inspektorom skarbowym walkę z szarą strefą w handlu elektronicznym. Nieuzasadniona odmowa udostępnienia informacji będzie grozić karą do 5000 zł. Nowe przepisy mają też ułatwić dostęp do zawodu inspektora skarbowego doradcom podatkowym.

Nad nowelizacją pracuje obecnie Sejm. Zmiany w niej proponowane mają wejść w życie w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia opublikowania nowelizacji w Dzienniku Ustaw. Zmiany w ustawie o kontroli skarbowej po ich uchwaleniu w ostatecznym kształcie zostaną opisane na łamach Mk.

• ustawa z 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej - Dz.U. Nr 76, poz. 492

• ustawa z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw - ustawa skierowana pod obrady Senatu

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama