| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Faktury wystawionej w formie papierowej nie można przechowywać elektronicznie

Faktury wystawionej w formie papierowej nie można przechowywać elektronicznie

Nie można przechowywać w formie elektronicznej faktury, którą wystawiono i przekazano kontrahentowi w formie papierowej, gdyż dla formy elektronicznej oraz papierowej przewidziano odrębne uregulowania prawne.

Izba Skarbowa w Bydgoszczy udzieliła interpretacji indywidualnej dotyczącej możliwości wystawienia oryginału faktury w formie papierowej i przechowywania kopii tej faktury w formie elektronicznej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółka wystawia i przechowuje kopie faktur w wersji papierowej. Wskazuje przy tym na fakt, iż jest to uciążliwe, bowiem generuje nadmierne koszty, wymaga dodatkowej pracy osób, zajmuje niepotrzebnie powierzchnię biurową, a także przyczynia się do nadmiernego zużywania papieru i tonerów drukarek; a ponadto pogarsza warunki konkurowania z przedsiębiorcami z krajów Unii Europejskiej. W ocenie spółki, o ile księgowy system informatyczny spółki pozwoli na wydrukowanie kopii faktury, której oryginał został wystawiony w formie papierowej, na życzenie organu kontrolnego, to funkcja dokumentacyjna wymagana ustawą o VAT zostaje spełniona.

Zdaniem bydgoskiej izby skarbowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przedstawionym stanie faktycznym nie jest dopuszczalne przechowywanie kopii wystawianych faktur VAT wyłącznie w formie elektronicznej (bez ich drukowania), nawet jeśli istnieje możliwość ich odtworzenia w postaci wydruku, jeżeli oryginały tych dokumentów miały postać drukowaną (papierową). Spółka zobowiązana jest do sporządzania kopii wystawianych faktur w formie papierowej oraz przechowywania ich w tej postaci.

Nie ma więc możliwości przechowywania w formie elektronicznej faktury, którą wystawiono i przekazano kontrahentowi w formie papierowej. Przepisy nie przewidują, aby podatnicy mogli przechowywać dokumenty, kopie faktur sprzedaży wystawianych w formie papierowej, w postaci elektronicznej, z możliwością ich wydruku dopiero w przypadku zaistniałej potrzeby. Przeciwnie, nakładają na podatnika obowiązek przechowywania kopii faktur sprzedaży i faktur korygujących w oryginalnej postaci powstałej w momencie wystawienia oryginałów tych dokumentów. Ponadto, nie istnieje podstawa prawna do zastosowania takiego trybu mieszanego, w którym z jednej strony faktury byłyby wystawione w formie papierowej, natomiast kopie faktur byłyby przechowywane w formie elektronicznej.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17 czerwca 2010 r. (nr ITPP3/443-52/10/JK).

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »