| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niektóre dochody osób zatrudnionych na zlecenie bez składek na ZUS

Niektóre dochody osób zatrudnionych na zlecenie bez składek na ZUS

Osoby zatrudnione na zlecenie od niektórych przychodów nie muszą już odprowadzać składek do ZUS na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Chodzi np. o finansowane przez pracodawcę koszty szkolenia czy zwrot kosztów podróży służbowej.

Od 1 sierpnia 2010 r. obowiązują nowe przepisy wprowadzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lipca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 2010 r. nr 127, poz. 860).

Zgodnie z nowelizacją z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe zwolnione będą niektóre dochody osób zatrudnionych na zlecenie. Chodzi m.in. o świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych, finansowane przez pracodawcę koszty szkolenia, ekwiwalenty pieniężne za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych w jazdach lokalnych, zwrot kosztów podróży służbowych, zwrot wydatków na pranie odzieży roboczej czy używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego.

Dotychczas takie świadczenia były wolne od ZUS tylko wtedy, gdy dotyczyły osób zatrudnionych na umowę o pracę. Od 1 sierpnia zwolnienie obejmuje również zleceniobiorców. Ma ono zastosowanie także do członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej.

Zmiana przepisów jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. Orzekł on, że ograniczenie zwolnienia z obowiązku płacenia składek na ZUS tylko do niektórych świadczeń uzyskiwanych przez etatowych pracowników jest niezgodne z Konstytucją.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK