reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot kosztów używania samochodu prywatnego podlega PIT

Zwrot kosztów używania samochodu prywatnego podlega PIT

Zwracane koszty za używanie w jazdach lokalnych samochodu prywatnego do celów służbowych podlegają opodatkowaniu PIT.

Dom pomocy społecznej zawarł z podatniczką umowę o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych, w której określił miesięczny limit kilometrów oraz ustalił zwrot kosztów za jazdy w formie ryczałtu miesięcznego w wysokości wynikającej z przemnożenia miesięcznego limitu przez stawkę za 1 km przebiegu. Pracodawca od należnego zwrotu kosztów odprowadza PIT.

Podatniczka uważa, że przychód ten powinien być, zgodnie z art. 21 pkt 1 ust. 23b ustawy o PIT, zwolniony z opodatkowania. Podatniczka jest zatrudniona w domu pomocy społecznej na stanowisku lekarza neurologa i miejsce wykonywania czynności zawodowych jest tożsame z miejscem pracy wskazanym w umowie o pracę. Umowa o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych dotyczy jazd lokalnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o PIT (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. i obowiązujący od dnia 31 marca 2010 r. Dz. U. Nr 51 poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu.

Ze zwolnienia korzystają zatem podatnicy, którym przepisy innych ustaw gwarantują możliwość przyznania prawa do zwrotu poniesionych kosztów, bądź nakładają na pracodawcę obowiązek zwrotu pracownikowi tych kosztów. Zwolnieniem objęty jest np. zwrot kosztów z tytułu używania własnego samochodu dla celów pracodawcy w przypadku listonoszy i pracowników służby leśnej.

Mając powyższe na uwadze, stołeczna izba skarbowa uznała, iż przyznany zwrot kosztów używania pojazdu stanowiącego własność podatniczki (pracownika), nie korzysta ze zwolnienia podatkowego w zakresie wskazanym w art. 21 ust. 1 pkt 23b ww. ustawy o PIT.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 lipca 2010 r. (nr IPPB2/415-319/10-4/AS).

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Czytaj także

Zaliczki w VAT – problemy z rozliczeniem po zmianach (PDF)14.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama