Samozatrudnieni z prawem do urlopu rodzicielskiego
REKLAMA
Od 4 sierpnia 2010 r. obowiązuje znowelizowana dyrektywa unijna (2010/41/UE) dotycząca osób samozatrudnionych oraz ich małżonków, która wzmacnia prawo do ochrony socjalnej kobiet na rynku pracy, promując wśród nich przedsiębiorczość. Państwa członkowskie zobowiązane są wdrożyć przepisy nowej dyrektywy do krajowych porządków prawnych w ciągu dwóch lat.
REKLAMA
Kto skorzysta na nowych przepisach? Dyrektywa znacznie wzmacnia ochronę kobiet prowadzących działalność na własny rachunek oraz małżonków lub parnterów pomagających im w prowadzeniu działalności, zwłaszcza w przypadku macierzyństwa. Osobom tym przysługiwać będzie zasiłek i urlop macierzyński w wymiarze przynajmniej 14 tygodni, o ile się nań zdecydują. Po raz pierwszy, na poziomie unijnym, świadczenia z tytułu macierzyństwa zostały przyznane osobom samozatrudnionym.
Znaczącą poprawą w stosunku do poprzedniej dyrektywy (z roku 1986) jest przepis dotyczący ochrony socjalnej dla małżonków pomagających w prowadzeniu działalności i partnerów życiowych (uznanych za takich na mocy przepisów krajowych). Będą oni mieli prawo do świadczeń socjalnych (jak np. emerytury) na takich samych zasadach, jak osoby formalnie prowadzące działalność na własny rachunek, pod warunkiem że państwo członkowskie zapewnia tego rodzaju zabezpieczenia samozatrudnionym. Wzmocni to znacząco wymiar bezpieczeństwa socjalnego i będzie przeciwdziałać ubóstwu wśród kobiet.
Adam Kuchta
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat