| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > OECD zatwierdziła aktualizacje międzynarodowego prawa podatkowego

OECD zatwierdziła aktualizacje międzynarodowego prawa podatkowego

OECD zatwierdziła najnowszą wersję Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku z 2010 r., jak również aktualizację Wytycznych OECD z 1995 r. w sprawie cen transferowych i Raportu OECD w sprawie przypisania zysków do zakładu z 2008 r. Aktualizacje są wynikiem wielu lat pracy nad poprawieniem tych podstawowych dokumentów OECD w zakresie międzynarodowego prawa podatkowego.

Najnowsza wersja Modelowej Konwencji OECD zawiera zmieniony art. 7, dotyczący zysków przedsiębiorstw, co stanowi zakończenie prac Komitetu ds. Podatkowych OECD w sprawie przypisania zysków do zakładów zagranicznych przedsiębiorstw. Zaktualizowana Konwencja zawiera również nowe przepisy, przyznające korzyści wynikające z umów podatkowych w odniesieniu do dochodu przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania, a także przepisy umożliwiające stosowanie umów podatkowych do przedsiębiorstw będących własnością państwa ( z włączeniem państwowych funduszy majątkowych).

Tegoroczna aktualizacja Wytycznych OECD jest pierwszą zasadniczą aktualizacją od czasu ich opublikowania w 1995 r. Zawiera ona nowe, bardziej szczegółowe wytyczne co do sposobu przeprowadzania analiz porównawczych w celu porównania warunków transakcji dokonywanych pomiędzy podmiotami niezależnymi z warunkami transakcji między podmiotami zależnymi. Aktualizacja zawiera również nowe wytyczne co do sposobu wyboru właściwej metody ustalania cen transferowych w danych okolicznościach.

Raport OECD w sprawie przypisania zysków do zakładu, który został przyjęty w swojej pierwotnej formie w lipcu 2008 r., zawiera wskazówki dotyczące sposobu, w jaki zasada długości ramienia może znaleźć zastosowanie do określania zysków podlegających przypisaniu do zakładu zgodnie z art. 7 Modelowej Konwencji.

W celu całkowitej implementacji wniosków wynikających z Raportu, Komitet ds. Podatkowych OECD podjął  decyzję o opracowaniu nowej wersji art. 7, która została zawarta w Modelowej Konwencji z 2010 r. Komitet postanowił również opublikować aktualizację Raportu, w której nie zmieniono wniosków wynikających z Raportu z 2008 r., natomiast usunięto nieaktualne odniesienia i dostosowano treść Raportu do nowego brzmienia art. 7 Modelowej Konwencji i zaktualizowanych Wytycznych z 1995 r.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

Czytaj także

Źródło:

Tax Care
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Talinkme.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »