reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnicy będą mogli wysyłać faktury e-mailem

Podatnicy będą mogli wysyłać faktury e-mailem

13 lipca 2010 r. Rada Europejska przyjęła dyrektywę zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE o podatku od wartości dodanej w odniesieniu do reguł fakturowania, mającą zmniejszyć wymagania stawiane przy wystawianiu faktur VAT, szczególnie faktur elektronicznych. Nowa dyrektywa ma zapewnić respektowanie faktur elektronicznych przez organy podatkowe na zasadach równych fakturom w formie papierowej, jak również wyeliminować bariery prawne napotykane obecnie w procesie obiegu i przechowywania faktur elektronicznych. Dla polskich podatników oznacza to, że będą respektowane również faktury przesyłane e-mailem. Nie będzie potrzeby ich drukowania. Państwa członkowskie muszą wprowadzić nowe regulacje dopiero od 2013 r., jednak z zapowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że nowe przepisy zostaną opublikowane niezwłocznie po opublikowaniu dyrektywy w dzienniku urzędowym UE.

Nowe przepisy przewidują, że autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność faktury, niezależnie od tego, czy w formie papierowej, czy elektronicznej, powinny być zapewnione począwszy od momentu wystawienia do końca okresu przechowywania faktury. Jednak po zmianie to podatnik będzie decydował, w jaki sposób to zapewni. Przepisy nie będą mu tego narzucać tak jak dotychczas (podpis elektroniczny, system EDI). Pieczę nad tym sprawować mogą dowolne organa kontroli biznesowej, produkujące rzetelną dokumentację audytorską w relacji faktura-dostawa dóbr i usług.

„Autentyczność pochodzenia” oznacza zapewnienie o tożsamości dostawcy bądź wystawcy faktury. „Integralność treści” oznacza, że treść wymagana zapisami dyrektywy nie uległa zmianie.

Nowe przepisy podają tylko jako przykładowe dotychczasowe sposoby zabezpieczania faktur elektronicznych:

• zaawansowany podpis elektroniczny w znaczeniu definicji zawartej w pkt 2 art. 2 dyrektywy 1999/93/EC Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej ustalającej wspólnotowe ramy dla podpisów elektronicznych bazujących na certyfikatach kwalifikowanych i składanych przy użyciu bezpiecznego urządzenia, zdefiniowanego w pkt 6 i 10 art. 2 dyrektywy 1999/93/WE;

• system Elektronicznej Wymiany Danych (EDI), zgodnie z definicją art. 2 Zalecenia Komisji 1994/820/WE z 19 października 1994 r., odnoszącego się do aspektów prawnych elektronicznej wymiany danych, gdzie ustalenia w zakresie wymiany uwzględniają użycie procedur zapewniających autentyczność pochodzenia i integralność danych.

Oznacza to, że wybór należy do podatnika, i to od niego będzie zależało, w jaki sposób zabezpieczy faktury.

Nowa regulacja zakłada również sposoby pomocy organom podatkowym w zapewnieniu płatności samego VAT i uniknięciu oszustw podatkowych. Dokonać tego zamierza poprzez ustanowienie nieprzekraczalnych terminów wystawiania faktur, co w konsekwencji przyspieszy wymianę informacji na temat wewnątrzwspólnotowego łańcucha dostaw dóbr i usług.

oprac. Joanna Dmowska

reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama