REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za obowiązki księgowe

REKLAMA

Odpowiedzialność za rachunkowość jednostki ponosi wiele osób w różnych czynnościach rachunkowych, jednak najważniejszą z nich jest kierownik, który nadzoruje i ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie jednostki.

Odpowiedzialność za wykonywanie określonych obowiązków w zakresie rachunkowości jednostki, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości (z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury) zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą, ponosi kierownik jednostki, zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Autopromocja
Kierownik niejedno ma imię

Jeżeli kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy, a nie wskazano w statucie, regulaminie organizacyjnym itp. aktach wewnętrznych jednostki osoby odpowiedzialnej za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości, to odpowiedzialność ponoszą wszyscy członkowie tego organu (wspólnicy lub odpowiednio – członkowie zarządu).

W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (właściciela firmy jednoosobowej) za kierownika jednostki uważa się właściciela tej firmy, a w przypadku osoby wykonującej wolny zawód – tę osobę. W przypadku spółki cywilnej i spółki jawnej za kierownika jednostki uważa się wspólników prowadzących sprawy tych spółek, w przypadku spółki partnerskiej – wspólników prowadzących sprawy spółki albo zarząd, w przypadku spółki komandytowej i spółki komandytowo-akcyjnej – komplementariuszy prowadzących sprawy spółki.

Kierownikiem jednostki jest również likwidator, a także syndyk lub zarządca ustanowiony w postępowaniu upadłościowym, jeżeli prowadzą przedsiębiorstwo upadłego, ale kierownikami nie są pełnomocnicy czy prokurenci ustanowieni przez jednostkę.

Kary za niedopełnienie obowiązków

Kierownik jednostki nie jest więc zwolniony od odpowiedzialności za rachunkowość jednostki, nawet jeżeli obowiązki w tym zakresie zostaną przypisane innej osobie, za jej zgodą, potwierdzoną w dokumencie stwierdzającym przyjęcie przez nią odpowiedzialności za rachunkowość jednostki. Może to być zarówno umowa o pracę, jak i umowa zlecenia zawarta z właścicielem biura rachunkowego, doradcą podatkowym czy biegłym rewidentem, jeżeli stwierdzenia takie wynikają bezspornie z tego dokumentu. Jeżeli osoba odpowiedzialna za rachunkowość jednostki, a więc kierownik jednostki lub księgowy, usługowy księgowy, doradca podatkowy lub biegły rewident przyjęli na siebie taką odpowiedzialność i dopuszczą do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• nieprowadzenia ksiąg rachunkowych lub niesporządzenia sprawozdania finansowego,
• prowadzenia ksiąg rachunkowych lub sporządzenia sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą (wbrew przepisom ustawy o rachunkowości) bądź
• podania w księgach rachunkowych lub sprawozdaniu finansowym nierzetelnych danych – to czyn taki zagrożony jest karą grzywny, karą pozbawienia wolności do lat 2 lub obu tymi karami łącznie.

Ponadto na kierownika jednostki może być nałożona kara grzywny albo kara ograniczenia wolności za:

• niepoddanie rocznego sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta,
• nieudzielanie lub udzielenie fałszywych informacji, wyjaśnień i oświadczeń biegłemu rewidentowi lub niedopuszczenie go do pełnienia obowiązków,
• niezłożenie rocznego sprawozdania finansowego w sądzie lub innym organie prowadzącym ewidencję działalności gospodarczej jednostki bądź niezłożenie go do ogłoszenia w Monitorze Polskim B,
• nieudostępnienie sprawozdania finansowego i innych dokumentów, np. sprawozdania z działalności jednostki, opinii wraz z raportem biegłego rewidenta organom zatwierdzającym sprawozdanie finansowe, a więc wspólnikom spółki z o.o., akcjonariuszom spółki akcyjnej oraz członkom spółdzielni przed walnym zgromadzeniem.

Odpowiedzialność za inne zaniechania

Wreszcie podmiot prowadzący działalność usługową w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, który nie dopełnia obowiązku ubezpieczenia umowy o prowadzenie rachunkowości jednostki, o której mowa w art. 80a ust. 1ustawy o rachunkowości, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności, zgodnie z art. 79 pkt 7 tej ustawy. Biegły rewident, który sporządza niezgodną ze stanem faktycznym opinię o sprawozdaniu finansowym i stanowiących podstawę jego sporządzenia księgach rachunkowych jednostki lub sytuacji finansowo-majątkowej jednostki, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2 albo obu tym karom łącznie, chyba że działa nieumyślnie i wtedy podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności.

Sprawy o ww. przestępstwa z ustawy o rachunkowości, zgodnie z kodeksem postępowania karnego, rozpatruje sąd karny w trybie uproszczonym. Do wnoszenia oskarżenia w tym zakresie uprawnione są również urząd skarbowy i inspektor kontroli skarbowej.

SŁOWNICZEK 

Kierownik jednostki – osoba lub organ jedno- lub wieloosobowy (zarząd), który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zarządzania jednostką.

Krzysztof Majczyk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA