Nowelizacja ustawy o cenach i ustawy o kontroli skarbowej
REKLAMA
Przygotowana przez rząd i uchwalona na początku sierpnia br. nowelizacja ustawy o cenach i ustawy o kontroli skarbowej ma zmniejszyć obciążenia biurokratyczne przedsiębiorców, inspekcji i organów skarbowych.
REKLAMA
Nowela uchyla przepisy nakładające na przedsiębiorców obowiązek określania szczegółowej charakterystyki jakościowej towaru lub usługi i obowiązek obniżenia cen w przypadkach, gdy towar nie ma wymaganych w tej charakterystyce cech, albo gdy ma wady - np. uszkodzenie albo mniejszą ilość, masę lub objętość.
Według Ministerstwa Finansów, przepis nakazujący zmianę ceny towaru, gdy towar ten nie posiada cech określonych w charakterystyce jakościowej, jest nieprecyzyjny. Organy nadzorujące sprzedawców nie mają podstaw do określenia, na gruncie ustawy o cenach, w jakim stopniu brak cech określonych w charakterystyce miałby się przełożyć na obniżkę.
Senat zgłosił do nowelizacji dwie poprawki redakcyjne, które pozytywnie oceniła sejmowa komisja finansów. Nowe przepisy mają wejść w życie po trzech miesiącach od ich ogłoszenia.
Komisja ta opowiedziała się także za przyjęciem senackich poprawek do rządowej nowelizacji Ordynacji podatkowej i ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Według Senatu usuwają one błędy redakcyjne i dostosowują przepisy do zasad techniki legislacyjnej.
Nowelizacja przywiduje, że minister finansów będzie mógł, w celu wykonywania ustawowych zadań - w szczególności analityczno-sprawozdawczych - przetwarzać dane wynikające z deklaracji podatkowych składanych do naczelników urzędów skarbowych.
Ustawa zakłada ponadto podwyższenie odsetek za zwłokę w regulowaniu zaległości podatkowych. Zgodnie z obecnymi przepisami, odsetki te - to dwukrotność podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego (wynoszącej obecnie 5 proc.), ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim.
Podwyższona stawka odsetek za zwłokę ma wynieść dwukrotność podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, powiększonej o 2 punkty procentowe. Stawka ta nie może być jednak niższa niż 8 proc.
Zmianom mają też ulec zasady udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Nowela przewiduje też możliwość składania przez byłych wspólników rozwiązanej spółki cywilnej korekt deklaracji oraz możliwość zwrotu nadpłat podatków należnych takiej spółce.
Ustawa ma wejść w życie 14 dni od jej ogłoszenia.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA