| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Europejski rynek funduszy inwestycyjnych napotyka przeszkody podatkowe

Europejski rynek funduszy inwestycyjnych napotyka przeszkody podatkowe

Z badania przeprowadzonego przez Europejskie Stowarzyszenie Funduszy Inwestycyjnych wynika, że nowa Dyrektywa UCITS IV (Dyrektywa w sprawie przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe) wprowadza znaczące utrudnienia podatkowe, które mogą przeszkodzić w osiągnięciu celu Dyrektywy, którym jest harmonizacja europejskiego rynku funduszy inwestycyjnych.

Raport opracowany przez Europejskie Stowarzyszenie Funduszy Inwestycyjnych wskazuje najważniejsze kwestie związane z opodatkowaniem, a także wymienia liczne przykłady dyskryminacji w 27 państwach członkowskich.

W raporcie wskazano również sposoby rozwiązania przeszkód podatkowych, uniemożliwiających harmonizację wspólnego rynku:

• Fuzje i połączenia funduszy: Dyrektywa UCITS IV wprowadza możliwość przeprowadzenia transgranicznych połączeń funduszy UCITS. Jednak niektóre państwa członkowskie obecnie opodatkowują połączenia funduszy na poziomie inwestora, co prowadzi do sytuacji, w której inwestorzy będą płacić podatki od niezrealizowanych zysków. Aby doprowadzić do realizacji celów Dyrektywy UCITS IV, raport zaleca wprowadzenie neutralności podatkowej połączeń funduszy na poziomie funduszu, jak i inwestorów.

• Paszport Zarządzający: Dyrektywa UCITS IV umożliwi utworzenie funduszu UCITS w jednym państwie członkowskim, który będzie zarządzany przez podmiot z innego państwa członkowskiego. Głównym problemem jest to, że w niektórych państwach członkowskich transgraniczne zarządzanie funduszem może doprowadzić do uznania funduszu za rezydenta podatkowego państwa, z którego jest zarządzany i w rezultacie opodatkowania funduszu w tym państwie. Raport zaleca, aby fundusz podlegał opodatkowaniu jedynie w państwie utworzenia lub rejestracji, nawet jeśli jest zarządzany przez podmiot zagraniczny.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

Czytaj także

Źródło:

Tax Care
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »