reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Biura rachunkowe muszą sprawdzić dotychczasowych klientów

Biura rachunkowe muszą sprawdzić dotychczasowych klientów

Do 22 października 2010 r. biura rachunkowe mają czas analizę i ocenę ryzyka w stosunku swoich klientów, których obsługiwały przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, czyli sprzed 22 października 2009 r.

Instytucje obowiązane do stosowania ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, w tym m.in. podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, biegli rewidenci i doradcy podatkowi, mają obowiązek przeprowadzić analizę i ocenę ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu w stosunku do tzw. dotychczasowych klientów. Mają na to czas do 22 października 2010 r.

Analiza i ocena ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu to jeden z obowiązków nałożonych m.in. na biura rachunkowe, który wynika z zapisów ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 166, poz. 1317). Ustawa weszła w życie z dniem 22 października 2009 r.

Analiza i ocena ryzyka prania pieniędzy powinna być przez biura rachunkowe i pozostałe instytucje obowiązane wykonywana na bieżąco. Niezależnie od tego konieczna jest analiza i ocena ryzyka w stosunku do dotychczasowych klientów, czyli tych, których obsługiwały biura rachunkowe przed wejściem w życie nowych przepisów.

W celu wykonania tego obowiązku biura rachunkowe powinny sporządzić listę klientów, a następnie przeprowadzić analizę i ocenę ryzyka prania pieniędzy przez każdego z tych klientów. Dokonując analizy należy uwzględnić następujące kryteria:

- ekonomiczne - polegające na ocenie transakcji klienta pod względem celu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej;

- geograficzne - polegające na dokonywaniu transakcji nieuzasadnionych charakterem działalności gospodarczej zawieranych z podmiotami z państw, w których występuje wysokie zagrożenie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu;

- przedmiotowe - polegające na prowadzeniu przez klienta działalności gospodarczej wysokiego ryzyka z punktu widzenia podatności na pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu;

- behawioralne - polegające na nietypowym, w danej sytuacji, zachowaniu klienta.

Wyniki takiej analizy i oceny ryzyka należy udokumentować w formie pisemnej lub elektronicznej i przechowywać przez 5 lat.

Za brak analizy i oceny biurom rachunkowym i pozostałym obowiązanym instytucjom grożą sankcje określone przepisami ustawy z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 46, poz. 276).

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl


Zamów wydanie specjalne MONITORA KSIĘGOWEGO: "Nowe procedury w biurze rachunkowym - przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu"

 

reklama

Czytaj także

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama