REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT. Przedsiębiorcy poskarżą się Unii

REKLAMA

Skargi na polskie przepisy o VAT są już gotowe. Najdalej w ciągu miesiąca zostaną wysłane do Komisji Europejskiej - poinformował wczoraj "Gazetę Prawną" Rafał Iniewski z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Zaskarżony jako niezgodny z dyrektywą unijną ma być art. 88 ust. 2 ustawy o VAT. Zgodnie z nim obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeśli wydatków na ich nabycie nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Przepis ten obowiązywał przed pierwszym maja 2005 r. i pozostał w ustawie po przystąpieniu Polski do UE. Nie wykreśliła go także ostatnia nowelizacja ustawy o VAT, która dziś wchodzi w życie. – Dyrektywa mówi, że można zachować zakazy i ograniczenia obowiązujące w chwili wejścia w życie VI dyrektywy, ale może być to zakaz dotyczący konkretnej sytuacji, a nie ogólny – tłumaczy Jerzy Martini, doradca podatkowy z kancelarii Baker & McKenzie.

Druga skarga dotyczy wprowadzonego ostatnią nowelizacją przepisu określającego zasady odliczeń VAT od samochodów i paliw, który zastąpił wzór Lisaka.

– Ten przepis w niedozwolony sposób rozszerza katalog ograniczeń w odliczeniu podatku – mówi J. Martini. Jego zdaniem są także podstawy, by za niezgodne z prawem UE uznać zasady odliczeń wprowadzone po 1 maja ub.r.

Jeśli KE orzeknie, że polskie przepisy naruszają przepisy unijne, a Polska nie będzie chciała ich zmienić, sprawa może trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

– Skargi są dwie, ale obszarów niezgodności polskich przepisów z prawem UE jest znacznie więcej. Chodzi m.in. o regulacje związane z określeniem miejsca świadczenia usług np. w przypadku usług konsultantów czy reklamowych – mówi Jerzy Martini. Wskazuje także na przepisy określające zasady zwrotu podatku, wystawiania faktur, zakaz odliczania VAT związanego z importem z rajów podatkowych oraz zakaz odliczania VAT przed rejestracją.

Jednocześnie PKPP Lewiatan poinformowała wczoraj o trwających pracach nad przygotowaniem projektu nowelizacji ustawy o VAT.

– Projekt będzie gotowy we wrześniu, najdalej w październiku. Zostanie przedstawiony rządowi kolejnej kadencji, tak by mógł zostać wniesiony do Sejmu jako rządowy projekt zmian w ustawie – powiedział Rafał Iniewski, dyrektor Departamentu Prawnego PKPP Lewiatan.

Propozycje zmian mają dotyczyć przepisów określających m.in. czynności podlegające opodatkowaniu, odliczenia i zwroty, obowiązek podatkowy oraz dotyczących faktur i korekt. Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA