| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sektor funduszy inwestycyjnych krytykuje propozycje wprowadzenia podatku od instytucji finansowych

Sektor funduszy inwestycyjnych krytykuje propozycje wprowadzenia podatku od instytucji finansowych

W oświadczeniu wydanym w odpowiedzi na propozycje Komisji Europejskiej, dotyczące wprowadzenia nowego podatku nakładanego na sektor finansowy, Europejskie Stowarzyszenie Zarządzania Funduszami zasugerowało, że w odniesieniu do funduszy inwestycyjnych pomysł wprowadzania nowego podatku jest nieuzasadniony, ponieważ sektor funduszy inwestycyjnych nie skorzystał z rządowego wsparcia w czasie kryzysu finansowego.

Dyrektor Generalny Europejskiego Stowarzyszenia Zarządzania Funduszami, Peter de Profit, komentując propozycje KE stwierdził, że wzrost kosztów spowodowany wprowadzeniem podatku od transakcji finansowych zostanie najprawdopodobniej przerzucony na końcowego konsumenta, czyli inwestora, co może doprowadzić do niepożądanych zakłóceń na rynku.

W październiku Komisja Europejska wystąpiła z postulatem wprowadzenia nowego podatku obciążającego instytucje finansowe - tzw. podatku od transakcji finansowych na terenie Unii Europejskiej, którym mają zostać opodatkowane zyski i wynagrodzenia przedsiębiorstw z sektora finansowego.

Według Komisarza Podatkowego UE, Algridasa Semety, nowy podatek od transakcji finansowych będzie stanowić obciążenie dla przedsiębiorstw z sektora finansowego, nie zaś dla inwestorów, i może wygenerować dodatkowe dochody dla unijnego budżetu w wysokości 25 mld rocznie.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK