| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Służba celna z dostępem do danych osobowych

Służba celna z dostępem do danych osobowych

Został określony wzór formularza upoważnienia do uzyskania danych osobowych, jakim posługiwać się będą celnicy i pracownicy urzędów celnych w związku z prowadzonymi postępowaniami celnymi, podatkowymi i administracyjnymi w sprawach o wykroczenia i przestępstwa.

Od 18 listopada 2010 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 22 października 2010 r. w sprawie wzoru imiennego upoważnienia do uzyskania dostępu do danych osobowych przez funkcjonariusza celnego lub członka korpusu służby cywilnej zatrudnionego w jednostce organizacyjnej Służby Celnej (Dz.U. Nr 205, poz. 1360).

Organy Służby Celnej mogą zbierać i wykorzystywać niezbędne informacje zawierające dane osobowe oraz przetwarzać je, także bez wiedzy i zgody osoby, której dane dotyczą. Może to nastapić w związku z prowadzonymi postępowaniami celnymi, podatkowymi, audytowymi, administracyjnymi, postępowaniami w sprawach o wykroczenia lub przestępstwa, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz.U. Nr 168, poz. 1323 z późn.zm.), postępowaniami w sprawach o wykroczenia skarbowe lub przestępstwa skarbowe a także w celu wykonywania kontroli, realizowanych przez te organy

Administrator danych jest obowiązany udostępnić dane na podstawie imiennego upoważnienia organu Służby Celnej, okazanego wraz z legitymacją służbową przez funkcjonariusza celnego lub członka korpusu służby cywilnej zatrudnionego w jednostce organizacyjnej Służby Celnej.

Fakt udostępnienia tych danych podlega ochronie zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych.

W załączniki do rozporządzenia został określony wzór imiennego upoważnienia do uzyskania dostępu do danych osobowych przez funkcjonariusza celnego lub członka korpusu służby cywilnej zatrudnionego w jednostce organizacyjnej Służby Celnej.

Obowiązujące dotychczas przepisy nie określały wzoru upoważnienia umożliwiającego uzyskanie dostępu do danych osobowych przez funkcjonariuszy organów celnych. W tym względzie rozporządzenie wprowadza nowe rozwiązanie.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »