| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Służba celna z dostępem do danych osobowych

Służba celna z dostępem do danych osobowych

Został określony wzór formularza upoważnienia do uzyskania danych osobowych, jakim posługiwać się będą celnicy i pracownicy urzędów celnych w związku z prowadzonymi postępowaniami celnymi, podatkowymi i administracyjnymi w sprawach o wykroczenia i przestępstwa.

Od 18 listopada 2010 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 22 października 2010 r. w sprawie wzoru imiennego upoważnienia do uzyskania dostępu do danych osobowych przez funkcjonariusza celnego lub członka korpusu służby cywilnej zatrudnionego w jednostce organizacyjnej Służby Celnej (Dz.U. Nr 205, poz. 1360).

Organy Służby Celnej mogą zbierać i wykorzystywać niezbędne informacje zawierające dane osobowe oraz przetwarzać je, także bez wiedzy i zgody osoby, której dane dotyczą. Może to nastapić w związku z prowadzonymi postępowaniami celnymi, podatkowymi, audytowymi, administracyjnymi, postępowaniami w sprawach o wykroczenia lub przestępstwa, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz.U. Nr 168, poz. 1323 z późn.zm.), postępowaniami w sprawach o wykroczenia skarbowe lub przestępstwa skarbowe a także w celu wykonywania kontroli, realizowanych przez te organy

Administrator danych jest obowiązany udostępnić dane na podstawie imiennego upoważnienia organu Służby Celnej, okazanego wraz z legitymacją służbową przez funkcjonariusza celnego lub członka korpusu służby cywilnej zatrudnionego w jednostce organizacyjnej Służby Celnej.

Fakt udostępnienia tych danych podlega ochronie zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych.

W załączniki do rozporządzenia został określony wzór imiennego upoważnienia do uzyskania dostępu do danych osobowych przez funkcjonariusza celnego lub członka korpusu służby cywilnej zatrudnionego w jednostce organizacyjnej Służby Celnej.

Obowiązujące dotychczas przepisy nie określały wzoru upoważnienia umożliwiającego uzyskanie dostępu do danych osobowych przez funkcjonariuszy organów celnych. W tym względzie rozporządzenie wprowadza nowe rozwiązanie.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »