REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost akcyzy na olej i gaz. Znów podwyżki

REKLAMA

Wzrost stawki na olej opałowy lekki oraz objęcie akcyzą gazu płynnego do celów opałowych to kolejny wzrost obciążeń tym podatkiem w krótkim czasie. Już z początkiem br. zwiększono akcyzę na benzynę i alkohol, a od połowy stycznia br. - na papierosy. Tymczasem gotowy jest projekt przewidujący podwyżkę stawki na prąd o 11 proc.

Wzrost akcyzy ma ogromny wpływ na ceny. Przypomnijmy: z początkiem roku podniesiono akcyzę na alkohol o ponad 3 proc.

REKLAMA

Autopromocja

– W efekcie na rynku półlitrowa butelka 40-procentowej wódki średnio podrożała w detalu od 50 groszy do 1 zł – powiedział „GP” Henryk Wnorowski, członek zarządu, dyrektor ds. handlu Polmos Białystok.

W połowie stycznia br. natomiast podniesiono akcyzę na papierosy. Jak poinformowali „GP” przedstawiciele branży tytoniowej, z ich szacunków wynika, że średnio spowodowało to wzrost cen paczki papierosów – w zależności od marki – od 20 do 40 groszy.

Tymczasem już wkrótce stawka akcyzy dla oleju opałowego lekkiego zwiększy się z 233 zł/1000 l do 1028 zł/1000 l. Wzrośnie również stawka dla ciężkiego oleju opałowego. Akcyza obejmuje ponadto gaz płynny propan-butan i inne gazy płynne wykorzystywane do celów opałowych. Zmiany te przewidują rozporządzenia, które podpisał minister finansów. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Uważa się, że podwyżka akcyzy na olej opałowy zdecydowanie podniesie koszty ogrzewania wielu domów. Zwiększą się też koszty produkcji w wielu firmach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa, zrzeszająca 200 firm branży drogowej, stwierdza, że podwyższenie stawki podatku akcyzowego bardzo negatywnie wpłynie na ich działalność. Powód: konieczność podniesienia ceny podstawowego produktu, jakim jest mieszanka bitumiczna, układana na drogach i ulicach podczas modernizacji, remontów czy też nowych inwestycji infrastrukturalnych.

Tymczasem przygotowany w Ministerstwie Finansów projekt przewiduje od 1 stycznia 2006 r. zwiększenie stawki na prąd o 11 proc. Proponowane podniesienie akcyzy z 20 zł za MWh do 22,20 zł za MWh budzi niepokój konsumentów. Obawiają się, że po zwiększeniu opodatkowania będą musieli więcej płacić za prąd.

Osłony mają być, ale nie wiadomo jakie

Ministerstwo Finansów pracuje nad programem osłonowym, m.in. dla indywidualnych gospodarstw domowych, których dotknie podwyżka akcyzy – poinformował na wczorajszej konferencji minister finansów Mirosław Gronicki. Dodał, że na razie MF nie będzie ujawniać planów osłonowych, gdyż jest na to za wcześnie. – Patologie na rynku paliw są wynikiem błędnych regulacji. Chcielibyśmy te patologie ukrócić. Jeśli mamy różne ceny na de facto ten sam produkt, to nie ma możliwości, aby potencjalny konsument nie wykorzystywał arbitrażu cenowego. Oczywiście przy tej okazji tracą ci, którzy są naprawdę uczciwi. MF się z tym zgadza, dlatego chcemy konstruować odpowiedni system osłon – powiedział Mirosław Gronicki. Podkreślił również, że to zrównanie akcyzy nie ma zasięgu powszechnego, gdyż nie jest to regulacja, która dotyka wszystkich gospodarstw domowych. Dotyczy to tylko tych, którzy ogrzewają domy olejem opałowym bądź gazem płynnym i według szacunków ministerstwa jest to kilka procent gospodarstw domowych.

Ponadto – jak wyjaśniono w resorcie – nie można w Polsce zmniejszyć akcyzy, gdyż oleje opałowe i gaz płynny należą do tzw. wyrobów zharmonizowanych, czyli minimum akcyzy musi być zgodne z wymogami Unii Europejskiej. Wobec tego, z jednej strony, zmniejszono akcyzę na olej napędowy do minimum, a z drugiej, dostosowano odpowiednio akcyzę na oleje opałowe.

Zmiany w akcyzie według ministra Gronickiego nie będą miały dużego wpływu na inflację – mniej niż 0,2 proc. w skali roku. Ponadto zmiana ta wróży, iż w następnych kwartałach tempo wzrostu gospodarczego będzie rosło. 

 Krzysztof Tomaszewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA