1 stycznia 2012 r. likwidacja NIP dla większości osób fizycznych
REKLAMA
CIR podał, że Rada Ministrów przyjęła przygotowane przez resort finansów założenia do projektu zmian w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
REKLAMA
"Rząd zdecydował, że od 1 stycznia 2012 r. zostanie zniesiony obowiązek posiadania NIP przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej i niepłacące podatku VAT. Osoby takie posługiwałyby się tylko numerem PESEL. Z kolei firmom, które nadal będą musiały posiadać NIP, od 1 lipca 2011 r. będzie on nadawany od ręki, a nie w drodze decyzji administracyjnej" - poinformowały służby prasowe rządu.
W komunikacie CIR zapewniono, że zmiany powinny skrócić i uprościć całą procedurę, która obecnie prowadzona jest na podstawie Ordynacji podatkowej.
Po zmianach osoba fizyczna będzie mogła na wszystkich dokumentach zamieszczać numer PESEL, po którym zostanie zidentyfikowana przez administrację podatkową. Oznacza to odejście od kilku identyfikatorów podatkowych, z których jednym jest identyfikator NIP.
Przyjęte założenia przewidują, że od 1 lipca 2011 r. ruszy Centralny Rejestr Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP), którego działalność skróci obieg informacji w urzędach skarbowych i przyspieszy obsługę podatników.
"Rejestr będzie zawierał dane ewidencyjne z rejestru PESEL, które będą wiążące dla administracji podatkowej. Usprawni to i przyspieszy rejestrację podmiotów gospodarczych i nadawanie NIP" - pisze CIR.
Biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie, że po zmianach dotyczących NIP nie będzie obowiązku podawania tego numeru na zwolnieniach lekarskich.
"Zmienione zostanie m.in. rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wzory druków ZUS ZLA zostaną dostosowane do obowiązującego prawa, nie będzie wymogu podawania NIP-u osoby fizycznej" - napisał resort pracy.
Dodano, że obowiązek umieszczania NIP-u na zwolnieniu lekarskiego istnieje nieprzerwanie od wprowadzenia druku ZUS ZLA w 1999 roku.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA