reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PJN pyta o sytuację podatkową honorowych dawców krwi

PJN pyta o sytuację podatkową honorowych dawców krwi

PJN chce od ministra finansów wyjaśnień w sprawie ulg podatkowych dla honorowych dawców krwi. Według niego, choć Ministerstwo Finansów zapewnia, że w tej sprawie nic się nie zmieniło od trzech lat, to krwiodawcy utrzymują jednak, że nastąpiła niekorzystna dla nich zmiana.

Resort finansów w umieszczonym na stronie internetowej komunikacie informuje, że przepisy regulujące wysokość ulgi z tytułu darowizny na cele krwiodawstwa nie zmieniły się od początku obowiązywania tej ulgi.

"Przy obliczaniu kwoty przysługującego odliczenia stosuje się jedną stawkę 130 zł za litr oddanej krwi, także wówczas, gdy krwiodawca oddał honorowo osocze, płytki krwi bądź inny jej składnik. Zasada ta ma zastosowanie od początku obowiązywania tej ulgi, tj. od 2007 r." - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

"Ministerstwo Finansów tłumaczy, że nic się nie zmieniło od trzech lat. Krwiodawcy apelują, że jednak nastąpiła zmiana - usztywnienie tego systemu ewidencji jest niekorzystne" - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu PJN Lucjan Karasiewicz.

Według niego, do tej pory honorowi krwiodawcy sami wypełniali dokumenty potwierdzające ilość oddanej krwi. A nowy system - jak mówił - "usztywnił przepisy, spowodował, iż wielu krwiodawców będzie mogło odliczyć mniejsze kwoty niż to wynika z przeliczników".

Dlatego, jak zaznaczył, PJN zwróciła się do ministra finansów Jacka Rostowskiego z interpelacją. "Pytamy, czy 1 stycznia 2011 r. wprowadzono nowe zasady służące do ewidencji wysokości ulgi z tytułu darowizny na cele krwiodawstwa. Pytamy, czy minister nie obawia się, że sztywne potraktowanie przepisów może spowodować zmniejszenie ilości oddawanej krwi" - wyliczał poseł.

Jak podkreślił, jego ugrupowanie chce także informacji, czy w tej sprawie konsultowano się z minister zdrowia Ewą Kopacz. "To kwestia, którą zwłaszcza jest zainteresowane Ministerstwo Zdrowia, bo wszystkie szpitale nie wyobrażają sobie, by bez odpowiednich zapasów prowadzić planowane operacje czy zabiegi" - zaznaczył.

Według Karasiewicza należy też spytać, czy o zmianie zasad ewidencji odpowiednio wcześniej poinformowano honorowych krwiodawców. "Pytamy również, czy ministerstwo finansów monitoruje wielkość udzielanych ulg. Pytamy, ile na ulgi z tytułu honorowego oddawania krwi przeznaczono pieniędzy w latach 2007-2010, jakie to są kwoty, czy te kwoty maleją" - kontynuował.

PJN chce także wiedzieć, czy MF rozważa podwyższenie kwoty ulg dla honorowych krwiodawców i czy Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia rozważa inny system ekwiwalentu za oddaną krew.

"Nasze pytania mają na celu przede wszystkim wyjaśnienie pewnego chaosu, który powstał, tych kwestii, które podnoszą honorowi krwiodawcy. Będziemy domagać się tych informacji od MF, by jak najszybciej regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa otrzymały jednolite wytyczne" - podkreślił poseł PJN.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama