Będzie łatwiej organizować loterie w szkołach
REKLAMA
Ministerstwo Finansów poinformowało, że w przygotowanym rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw zostały zaproponowane zmiany art. 24 ust. 2 i art. 38 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
REKLAMA
W wyniku projektowanych zmian osoby nadzorujące i bezpośrednio prowadzące loterię fantową, w której pula nagród nie przekracza równowartości ustalonej kwoty bazowej, nie będą musiały uzyskiwać świadectwa zawodowego. Wymagane będzie jedynie dołączenie do wniosku o udzielenie zezwolenia na urządzenie takiej loterii fantowej oświadczenia osoby nadzorującej oraz osoby bezpośrednio prowadzącej loterię o znajomości przepisów ustawy w zakresie loterii fantowych.
Zmiany wynikają z faktu, iż w przypadku loterii fantowej o niskiej łącznej wartości wygranych (organizowanych np. przez szkoły, parafie, domy dziecka), wymóg uzyskiwania świadectwa zawodowego dla organizatora tego rodzaju okazjonalnej loterii jest dużym utrudnieniem.
Zgodnie z art. 69 ust. 1 pkt 4 obowiązującej ustawy o grach hazardowych, opłata za udzielenie zezwolenia na urządzanie loterii fantowej wynosi 100% kwoty bazowej, a gdy zezwolenie dotyczy gier urządzanych na obszarze jednego województwa - 50% kwoty bazowej.
Ważne!
Wysokość kwoty bazowej w 2011 r. wynosi 3395 zł.
REKLAMA
W rządowym projekcie ustawy zaproponowano również zmianę, w wyniku której opłata za zezwolenie na urządzanie loterii fantowej, w której wartość puli wygranych nie przekracza wysokości kwoty bazowej, będzie wynosić 5% kwoty bazowej. Natomiast bez zmian pozostałaby wysokość opłaty za zezwolenia na urządzanie innej loterii fantowej, która wynosi 100% kwoty bazowej, a gdy zezwolenie dotyczy gier urządzanych na obszarze jednego województwa - 50% kwoty bazowej.
Resort finansów poinformował jednocześnie, że aktualnie nie przewiduje się wprowadzenia generalnego zwolnienia od obowiązku uiszczenia opłaty za udzielenie zezwolenia na urządzanie ww. loterii przez małe organizacje pożytku publicznego lub organizacje kościelne.
Adam Kuchta
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat