reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustanowienie przedstawiciela podatkowego - wystarczy zwykła umowa

Ustanowienie przedstawiciela podatkowego - wystarczy zwykła umowa

Od 1 kwietnia 2011 r. zmienią się przepisy dotyczące ustanowienia przedstawiciela podatkowego zagranicznej spółki do celów VAT. Ustanowienie przedstawiciela odbywać się będzie w drodze zwykłej umowy, a nie jak dotychczas w formie aktu notarialnego.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie przedstawiciela podatkowego. Rozporządzenie ma na celu dostosowanie do zmian wynikających z ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach.

W wyniku zmiany, warunki jakie musi spełniać przedstawiciel podatkowy zostaną przeniesione do ustawy o VAT, natomiast rozporządzenie będzie określać jedynie tryb ustanawiania przedstawiciela podatkowego i czynności, jakie może on wykonywać.

W obecnie obowiązujących przepisach zarówno dodatkowe warunki, jakie musi spełniać podmiot, który może być ustanowiony przedstawicielem podatkowym, jak również tryb ustanawiania przedstawiciela podatkowego oraz czynności, jakie może on wykonywać zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 16 kwietnia 2004 r. w sprawie przedstawiciela podatkowego (Dz. U. Nr 66, poz. 609).

W projektowanym rozporządzeniu zrezygnowano z ustanowienia przedstawiciela podatkowego w drodze umowy w formie aktu notarialnego na rzecz zwykłej umowy. Zdaniem MF, zmiana ta ułatwi korzystanie z instytucji przedstawiciela podatkowego i obniży koszty ponoszone przez przedsiębiorców korzystających z tej instytucji.

Umowa o ustanowienie przedstawiciela podatkowego będzie zawierać:

Dane podatnika:
- imię i nazwisko podatnika,
- adres jego siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności lub miejsca zamieszkania za granicą.

Dane przedstawiciela podatkowego:
- numer identyfikacji podatkowej,
- nazwa lub imię i nazwisko,
- adres siedziby lub w przypadku osób fizycznych adres stałego miejsca zamieszkania,
- adres, pod którym będzie prowadzona i przechowywana dokumentacja oraz ewidencja podatnika dla celów podatku VAT.

Kopia umowy ma być składana do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście. Kopię umowy naczelnik potwierdza za zgodność z oryginałem.

Rozporządzenie określa również czynności, jakie będzie wykonywał przedstawiciel podatkowy. Będzie on wykonywać obowiązki podatnika w zakresie rozliczania podatku VAT, prowadzenia i przechowywania dokumentacji oraz ewidencji dla potrzeb tego podatku, a także będzie wykonywać inne czynności wynikające z przepisów o podatku VAT, jeżeli czynności te zostały wymienione w umowie, zawartej pomiędzy podatnikiem a przedstawicielem podatkowym.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 kwietnia 2011 r.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Czytaj także

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama