| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe rozporządzenie w sprawie faktur

Nowe rozporządzenie w sprawie faktur

Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie faktur. To nowe rozporządzenie powiela jednak w większości przepisów poprzednio obowiązującego rozporządzenia.

Rozporządzenie z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68, poz. 360)

Potrzeba wydania nowego rozporządzenia wynika przede wszystkim z konieczności dostosowania jego przepisów do zmian ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiana w stosunku do poprzedniego rozporządzenia ma charakter terminologiczny i polega na zastąpieniu pojęcia „Wspólnota Europejska” pojęciem „Unia Europejska”.

Nowe rozporządzenie nie zawiera już specjalnych terminów dotyczących wystawiania faktur przy dostawie złomu. Wynika to z faktu, że dla tej dostawy obowiązek podatkowy nie powstaje już w szczególny sposób. Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza m.in. regulacje zmieniające system naliczania i odliczania podatku od towarów i usług w obrocie złomem i praw do emisji gazów. Zmiana ta polega na przesunięciu - w przypadku gdy sprzedawca i nabywca są podatnikami VAT - obowiązku podatkowego rozliczenia podatku ze sprzedawcy na nabywcę. W tej sytuacji to nabywca będzie wystawiał fakturę wewnętrzną. Uprawnienie to wynika z § 24 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia. Dostawa złomu jest to bowiem dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, a sprzedaż prawa do emisji gazów to usługa, dla której podatnikiem jest nabywca.

Natomiast sprzedawca złomu lub praw do emisji gazów na podstawie § 5 ust. 15 rozporządzenia będzie wystawiał faktury, w których zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zamieści:

- adnotację, że podatek rozlicza nabywca, lub

- wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, stanowiącego, że podatek rozlicza nabywca, lub

- oznaczenie „odwrotne obciążenie”.

Nowe rozporządzenie zawiera również przepisy przejściowe dotyczące dokumentowania dostaw złomu. W przypadku dostaw złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych, z wyłączeniem złomu metali szlachetnych, dokonanych przed 1 kwietnia br., w stosunku do których nie powstał obowiązek podatkowy przed tym terminem, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. W przypadku takich dostaw art. 3 ustawy zmieniającej z 18 marca br. pozwala na rozliczenie VAT na dotychczasowych zasadach.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK