Nowe rozporządzenie w sprawie faktur
REKLAMA
REKLAMA
Potrzeba wydania nowego rozporządzenia wynika przede wszystkim z konieczności dostosowania jego przepisów do zmian ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiana w stosunku do poprzedniego rozporządzenia ma charakter terminologiczny i polega na zastąpieniu pojęcia „Wspólnota Europejska” pojęciem „Unia Europejska”.
Nowe rozporządzenie nie zawiera już specjalnych terminów dotyczących wystawiania faktur przy dostawie złomu. Wynika to z faktu, że dla tej dostawy obowiązek podatkowy nie powstaje już w szczególny sposób. Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza m.in. regulacje zmieniające system naliczania i odliczania podatku od towarów i usług w obrocie złomem i praw do emisji gazów. Zmiana ta polega na przesunięciu - w przypadku gdy sprzedawca i nabywca są podatnikami VAT - obowiązku podatkowego rozliczenia podatku ze sprzedawcy na nabywcę. W tej sytuacji to nabywca będzie wystawiał fakturę wewnętrzną. Uprawnienie to wynika z § 24 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia. Dostawa złomu jest to bowiem dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, a sprzedaż prawa do emisji gazów to usługa, dla której podatnikiem jest nabywca.
Natomiast sprzedawca złomu lub praw do emisji gazów na podstawie § 5 ust. 15 rozporządzenia będzie wystawiał faktury, w których zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zamieści:
- adnotację, że podatek rozlicza nabywca, lub
- wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, stanowiącego, że podatek rozlicza nabywca, lub
- oznaczenie „odwrotne obciążenie”.
Nowe rozporządzenie zawiera również przepisy przejściowe dotyczące dokumentowania dostaw złomu. W przypadku dostaw złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych, z wyłączeniem złomu metali szlachetnych, dokonanych przed 1 kwietnia br., w stosunku do których nie powstał obowiązek podatkowy przed tym terminem, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. W przypadku takich dostaw art. 3 ustawy zmieniającej z 18 marca br. pozwala na rozliczenie VAT na dotychczasowych zasadach.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat