| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przy zawieszeniu działalności nie trzeba zamykać ksiąg - nowelizacja ustawy o rachunkowości

Przy zawieszeniu działalności nie trzeba zamykać ksiąg - nowelizacja ustawy o rachunkowości

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy nie będą zamykać ksiąg rachunkowych oraz prowadzić inwentaryzacji - zakłada nowelizacja ustawy o rachunkowości, która weszła w życie 2 czerwca.

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 102, poz. 585)

Zmiany wprowadzane do ustawy o rachunkowości dotyczą dwóch kwestii:

- możliwości niezamykania ksiąg rachunkowych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej trwającej przez cały rok obrotowy,

- możliwości odstąpienia od przeprowadzenia inwentaryzacji w przypadku zawieszenia działalności.

Konsekwencją niezamykania ksiąg rachunkowych będzie nie tylko brak obowiązku przeprowadzenia inwentaryzacji, lecz również brak obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego za ten rok, a co za tym idzie, zwolnienie z obowiązku jego badania, składania w rejestrze sądowym i opublikowania.

Zmiany weszły w życie 2 czerwca 2011 r.  W praktyce po raz pierwszy będzie można skorzystać z nowych możliwości niezamykania ksiąg rachunkowych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2012 r.

Bezpośrednio po wejściu w życie nowelizacji ustawy (a przed 2012 r.) z tych przepisów będą mogły skorzystać jedynie jednostki gospodarcze, których przyjęty rok obrotowy (a tym samym i rok podatkowy) jest różny od roku kalendarzowego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości zmienia również inne ustawy:

- o podatku dochodowym od osób fizycznych

- o podatku dochodowym od osób prawnych

- Kodeks spółek handlowych

- Prawo o ruchu drogowym

- o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Przerwa w prowadzeniu ksiąg rachunkowych w trakcie zawieszenia działalności - zmiana ustawy o rachunkowości

Czytaj także

Źródło:

isk.infor.pl
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »