REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czeski rząd przyjął projekt podwyższenia stawek VAT

REKLAMA

Czeski rząd przyjął w ostatnią środę projekt podwyższenia podatku VAT, co ma zostać zrealizowane w ciągu najbliższych dwóch lat.

Według projektu, obniżona stawka VAT, wynosząca obecnie 10 proc., wzrośnie w 2012 r. do 14 proc. W rok później zarówno stawka obniżona, jak i 20-procentowa w tej chwili stawka podstawowa zostaną zrównane do poziomu 17,5 proc.

Autopromocja

Zmiany podatkowe mają pomóc sfinansować reformę systemu emerytalnego, której podjął się centroprawicowy gabinet Petra Neczasa. Nowe prawo podatkowe musi teraz zatwierdzić parlament.

- Rząd poparł nowelizację ustawy o podatku VAT jednomyślnie. Chodzi tu o politycznie uzgodniony krok koalicji - oświadczył minister finansów Miroslav Kalousek.

Podwyżka obniżonej stawki podatku VAT wzbudza spore obawy mieszkańców Republiki Czeskiej, gdyż najprawdopodobniej spowoduje wzrost cen żywności, leków, czynszów i opłat mieszkaniowych, komunikacji publicznej, a także zwiększy koszty opieki społecznej i zdrowotnej. Nie wyklucza się też, że w związku ze zmianą wysokości opodatkowania zdrożeją w Czechach bilety na imprezy kulturalne, książki, mieszkania czy też wywóz odpadów.

Według ministerstwa finansów, zmiany najbardziej odczują emeryci oraz rodziny o niskich dochodach; państwo chce im zrekompensować straty poprzez waloryzację emerytur, zasiłki społeczne oraz dodatkowe odpisy od podatków na wyżywienie dzieci. Resort dodaje też, że zmiana opodatkowania spowoduje wzrost rocznej inflacji o około 1,2 punktu procentowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziennik "Mlada fronta Dnes" twierdzi, że rząd na podwyżce VAT nie zyska żadnych dodatkowych pieniędzy na wsparcie reformy emerytalnej. Gazeta wyliczyła, że zmiana opodatkowania co prawda wniesie 22 mld koron (3,5 mld zł) do kasy państwa, jednak około 9 mld CZK (1,4 mld PLN) wyniosą wydatki związane ze zmianą systemu, a kolejne 11 mld koron (1,78 mld zł) pochłoną zniżki i ulgi wynikające z nowelizacji.

Krytycznie o podwyżce VAT wyraża się lewicowa opozycja. "Rozwiązanie jest błędne i niesprawiedliwe" - uznał szef Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Bohuslav Sobotka. "Rząd znów zabiera grupom o niskich i średnich dochodach, aby ludzie o najwyższych zarobkach mogli część swych środków przeznaczyć na prywatne fundusze emerytalne" - dodał.

Zmianom w ustawie o VAT oprócz opozycji sprzeciwiają się także wydawcy książek oraz dystrybutorzy nośników muzyki i filmów. Sprawią one, że "ludzie będą coraz częściej nielegalnie ściągać filmy z internetu" - twierdzi cytowany przez agencję CTK dyrektor czeskiego przedsiębiorstwa dystrybucji filmów Falcon Jan Bradacz. "Zrozumiałe, że podrożeją bilety, a widzowie jeszcze bardziej ograniczą chodzenie do kina" - zaznaczył.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA