| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisja przeciw wakacjom ubezpieczeniowym dla przedsiębiorców

Komisja przeciw wakacjom ubezpieczeniowym dla przedsiębiorców

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny negatywnie zarekomendowała projekt noweli ustaw dot. ubezpieczeń, wprowadzający możliwość odroczenia wpłaty składek na ubezpieczenie dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przygotowała sejmowa komisja "Przyjazne Państwo".

Nowela przewiduje, że przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą będą mogli skorzystać z "wakacji ubezpieczeniowych", czyli przez cztery miesiące nie płacić składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Projekt zakłada też zmniejszenie w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych - od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej - minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z 30 proc. do 20 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.

W ocenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wprowadzenie możliwości niepłacenia składek na ubezpieczenie sprawia, że osoby, które skorzystają z tej możliwości, będą pozbawione opieki medycznej. MPiPS podkreśla, że takie rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją. Istnieje także niebezpieczeństwo, że w sytuacji wypadku osoby niepłacącej składek jej rodzina zostanie pozbawiona świadczeń społecznych.

Posłowie komisji polityki społecznej i rodziny jednogłośnie opowiedzieli się przeciwko projektowi; ich zdaniem obniżenie podstawy składki na ubezpieczenie nie poprawi sytuacji przedsiębiorców rozpoczynających działalność. Ich oszczędności wyniosłyby od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Straty budżetu państwa byłyby o wiele bardziej dotkliwe.

Autorzy projektu noweli podkreślają, że chodziło o zmniejszenie obciążeń w początkowym etapie działalności, kiedy zwykle rzadko osiągane dochody przewyższają wydatki. Zmiany miały również doprowadzić do aktywizacji zawodowej osób niemających zatrudnienia, a w szczególności dwóch grup: absolwentów szkół i osób w wieku powyżej 50 lat.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »