reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Francja chce opodatkować bogatych

Francja chce opodatkować bogatych

Francja zmniejszyła prognozowany wzrost gospodarczy i oznajmiła, że będzie starać się o 11 mld euro dodatkowych wpływów w budżecie na 2012 rok, aby sprostać ograniczeniu deficytu. Opodatkuje też tymczasowo bogatych.

Francuski rząd zmniejszył prognozowany na 2012 rok wzrost PKB do 1,75 proc. z 2,25 proc. i zredukował do 1,75 proc. przewidywany na bieżący rok wzrost z 2 proc. - powiedział premier Francois Fillon na konferencji prasowej.

Wyjaśniając, że na globalnym wzroście gospodarczym ciążą góry zadłużenia w krajach bogatych, Fillon zapowiedział, że rząd, w ramach utrzymania deficytu budżetowego w przyszłym roku na poziomie 4,5 proc. PKB, będzie zabiegać o nałożenie nowego podatku w wysokości 3 proc. od rocznych dochodów powyżej 500 tys. euro i zmodyfikuje podatek od zysków kapitałowych z nieruchomości.

- Chodzi o nałożenie wyjątkowych podatków, które obowiązywać będą do czasu sprowadzenia deficytu do wysokości 3 proc. Kiedy cel ten osiągniemy (co planujemy na 2013 rok), środki te zostaną zniesione - podkreślił.

- Ta rygorystyczna polityka pozwoli Francji na oddech. Kraj musi trzymać się swoich zobowiązań odnośnie deficytu. Jest to w interesie wszystkich Francuzów - zaznaczył Fillon.

Prezydent Nicolas Sarkozy, którego czeka ostra walka o reelekcję w kwietniu przyszłego roku, nakazał wcześniej w tym miesiącu ministrom ds. budżetu i finansów przedstawienie nowych środków w celu ograniczenia deficytu. Sarkozy stara się przy tym uniknąć bolesnych rozwiązań oszczędnościowych, jakie podejmowane są we Włoszech i Hiszpanii.

Początkowo Sarkozy planował zebranie w 2012 roku dodatkowych 3 mld euro na drodze zmniejszenia ulg podatkowych, by zmniejszyć deficyt budżetowy do 4,6 proc. PKB z prognozowanych w tym roku 5,7 proc.

Fillon zapowiedział też kolejną serię działań, które obejmą zmiany w podatku od osób prawnych, usunięcie pewnych luk, jak i ulg podatkowych oraz opodatkowanie niektórych dochodów kapitałowych.

Premier zaznaczył, że rząd starał się "wybrać środki, które wzmocnią sprawiedliwość podatkową i społeczną".

Do przedstawienia przez rząd tych środków doszło w dzień po apelu, który na internetowych stronach tygodnika "Le Nouvel Observateur" zamieściło 16 najbogatszych Francuzów z najwyższej kadry kierowniczej oraz posiadaczy wielkich fortun, takich jak dziedziczka kosmetycznego koncernu L'Oreal. Zwrócili się oni do rządu o specjalne dodatkowe opodatkowanie - w ramach walki z kryzysem gospodarczym i zachowania sprawiedliwości społecznej - podatników najbogatszych i najbardziej uprzywilejowanych.

Wśród sygnatariuszy apelu znaleźli się prezesi banku Societe Generale, linii lotniczych Air France, koncernu spożywczego Danone, sieci telefonii komórkowej Orange i koncernu motoryzacyjnego PSA Peugeot-Citroen.

Idą oni w ślady amerykańskiego miliardera Warrena Buffetta, który wezwał władze USA do podniesienia podatków dla najbogatszych, aby i oni w proporcjonalny sposób ponieśli ciężar walki ze światowym kryzysem

Inwestor giełdowy Buffett tydzień temu wezwał na łamach "New York Timesa" Kongres USA do podwyższenia podatków od obywateli o dochodach ponad milion dolarów rocznie, których w Stanach Zjednoczonych jest prawie 237 tysięcy. Jeszcze większym podatkiem zaproponował obłożenie osób o dochodach powyżej 10 mln dolarów, których w 2009 roku było w USA ponad 8 tys.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama