reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza. Wolne obszary celne

Akcyza. Wolne obszary celne

Firmy działające w wolnych obszarach celnych narzekają na zmianę warunków dostaw wyprodukowanych w kraju akcyzowych towarów zharmonizowanych. Zdaniem Ministerstwa Finansów, zarejestrowany handlowiec nie może nabywać wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia akcyzy od składów podatkowych działających na terytorium kraju.

Sprawa dotyczy tzw. zarejestrowanych handlowców, którzy prowadzą magazyny i sklepy w wolnych obszarach celnych (WOC). W ubiegłym roku procedura dostawy akcyzowych towarów zharmonizowanych (np. alkoholu) z państw UE niewiele różniła się od dostawy alkoholu z polskich Polmosów. Bez względu na pochodzenie, towar korzystał z zawieszenia poboru akcyzy, w związku z czym obowiązek podatkowy w zakresie akcyzy powstawał z chwilą dostawy. Firma działająca w wolnym obszarze celnym płaciła podatek w ciągu 25 dni od powstania obowiązku podatkowego.

– Mimo że przepisy się nie zmieniły, nie możemy już kupować od producentów krajowych alkoholu bez akcyzy. Producentom zakazano dostarczania alkoholu z zawieszoną akcyzą do firm działającym w WOC – tłumaczy Edward Maksymowicz, szef firmy Conin, która prowadzi sklepy na warszawskim Okęciu.

Zdaniem naczelnika Urzędu Celnego I w Warszawie, spółka Conin może korzystać z procedury zawieszenia poboru akcyzy, ale tylko przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych do magazynów zlokalizowanych w strefie wolnego obszaru celnego. Wykluczone jest jednak zawieszenie akcyzy dla dostawy ze składu podatkowego na terenie kraju, czyli od polskiego producenta.

Wytwórnie alkoholu sprzedają więc wódkę z naliczoną akcyzą, ale ponieważ trafia on do wolnego obszaru celnego, na butelkach nie ma banderol.

Jak tłumaczy naczelnik Urzędu Celnego w Zielonej Górze w oficjalnej interpretacji (pismo nr 411000-PA-910-20/05/BG), dokonywanie dostaw napojów alkoholowych przeznaczonych do sprzedaży w sklepach wolnocłowych, do kontrahentów prowadzących działalność handlową na terenie wolnych obszarów celnych lub składów wolnocłowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy i bez znaków akcyzy jest niezgodne z prawem. Procedurę zawieszenia poboru akcyzy można stosować jedynie w przypadku dostawy do składu podatkowego, gdy o przewozie bez znaków akcyzy jest informowany właściwy urząd celny.

Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów (nr PA-I-816/52/2005/ /GM/15) zarejestrowany handlowiec nie może nabywać wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia akcyzy od składów podatkowych działających na terytorium kraju. Natomiast gdy prowadzi działalność na terenie wolnego obszaru celnego i dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów zharmonizowanych, to obowiązek podatkowy powstaje z dniem nabycia wyrobów akcyzowych.

Marcin Musiał
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Łapacz

Radca Prawny, ekspert z zakresu prawa pracy, ochrony danych osobowych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama