reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pomoc publiczna dla przedsiębiorców na ich ratowanie lub restrukturyzację

Pomoc publiczna dla przedsiębiorców na ich ratowanie lub restrukturyzację

Minister Skarbu Państwa może udzielać przedsiębiorcom, zarówno publicznym, jak i prywatnym, wsparcia na ratowanie lub restrukturyzację. Dotychczas takiej pomocy mógł udzielać wyłącznie przedsiębiorstwom państwowym i spółkom z udziałem Skarbu Państwa.

Pomoc na ratowanie lub na restrukturyzację może być udzielona przedsiębiorcy znajdującemu się w trudnej sytuacji ekonomicznej, jeśli przedsiębiorca:

- podjął działalność gospodarczą w danej dziedzinie w okresie co najmniej 3 lat przed dniem wystąpienia z wnioskiem o udzielenie pomocy,

- nie ubiega się o pomoc publiczną w sektorach hutnictwa żelaza i stali lub górnictwa węgla,

- spełnia szczegółowe kryteria określone w przepisach prawa Unii Europejskiej dotyczących udzielania pomocy publicznej, jeżeli prowadzi działalność gospodarczą w sektorach: rolnictwa, rybołówstwa i akwakultury lub lotnictwa,

- nie jest przedsiębiorcą należącym do grupy kapitałowej ani nie jest przejmowany przez żadnego przedsiębiorcę należącego do grupy kapitałowej, z wyjątkiem sytuacji, gdy przedsiębiorca wykaże, że jego trudna sytuacja ekonomiczna ma charakter wewnętrzny i nie jest wynikiem nieuzasadnionego podziału kosztów w ramach grupy kapitałowej oraz jest zbyt poważna, aby mogła zostać przezwyciężona przez przedsiębiorcę lub przedsiębiorców należących do tej samej grupy kapitałowej.

Pomoc na restrukturyzację powinna stanowić uzupełnienie środków własnych przedsiębiorcy. W przypadku wykazania przez przedsiębiorcę wyjątkowych okoliczności lub w przypadku szczególnych trudności udział środków własnych przedsiębiorcy w kosztach restrukturyzacji może być niższy niż 25% - dla małego przedsiębiorcy, 40% - dla średniego przedsiębiorcy, 50% - dla innego przedsiębiorcy. Dookreślono, że wzór, według którego powinna zostać obliczona maksymalna kwota pożyczki na ratowanie, ma zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy wynik jest kwotą ujemną. Wprowadzona została nowa forma udzielania pomocy publicznej, tj. obok pożyczki, dotacji, dopłaty, objęcia akcji lub udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym albo udziału w podwyższeniu kapitału zakładowego przez podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów lub akcji, zmiany terminów spłaty zobowiązań wobec ministra czy konwersji pożyczki na ratowanie na udziały lub akcje przedsiębiorcy - są to również emitowane obligacje. Z dwóch miesięcy do jednego miesiąca skrócono okres między opublikowaniem ogłoszenia o naborze wniosków przedsiębiorców o udzielenie pomocy na ratowanie lub restrukturyzację a rozpoczęciem terminu składania tych wniosków. Wprowadzono możliwość udzielenia pomocy publicznej na wniosek złożony poza terminem i procedurą wskazaną w ogłoszeniu, w szczególności gdy opóźnienie w rozpatrzeniu wniosku może grozić niepowetowaną startą dla przedsiębiorcy.

Powyższe procedury zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Skarbu Państwa z 30 sierpnia 2011 r. w sprawie pomocy publicznej na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorców (Dz.U. Nr 189, poz. 1128). Rozporządzenie weszło w życie 27 września 2011 r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama