| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Jak amortyzować części peryferyjne komputera? Kiedy wydatek na komputer można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu? Jak amortyzować nowe fabrycznie komputery?

Jednym z podstawowych urządzeń praktycznie niezbędnych dla każdej firmy jest komputer. Komputery zwiększają wydajność pracy, pozwalają zaoszczędzić czas ułatwiając kreację nowych dokumentów i baz danych.
Zespół komputerowy jako środek trwały
Do środków trwałych zaliczane są zespoły komputerowe, jeżeli ich przewidywany okres używania będzie dłuższy niż rok i będą wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 16a u.p.d.o.p.). Jeżeli wartość początkowa składników majątku nie przekracza 3500 zł, podatnik może nie zaliczać ich do środków trwałych, nawet w przypadku, gdy okres używania tych składników jest dłuższy niż rok. Inne kryteria decydujące o amortyzacji zespołu komputerowego, która będzie obciążać koszty podatkowe, to:
posiadanie tytułu prawnego w formie własności lub współwłasności; amortyzacji podlegają również środki trwałe, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy leasingu, jeżeli odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający,
kompletność i zdatność do użytku w dniu przyjęcia do używania.
Przykład
W 2004 r. firma zakupiła komputer i wprowadziła go do ewidencji środków trwałych, ale do końca tego roku nie zostało do niego zakupione specjalistyczne oprogramowanie, skutkiem czego komputer ten nie był wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku firma nie mogła go amortyzować w 2004 r.
Zespoły komputerowe zaliczane są do rodzaju 491 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), który obejmuje: maszyny i urządzenia do wprowadzania, przetwarzania, przechowywania i wyprowadzania informacji cyfrowych lub analogowych, na ogół elektroniczne, określone jako komputery, minikomputery i mikrokomputery, oraz urządzenia do przekazywania danych na odległość. Nie należy zaliczać do rodzaju 491 KŚT: przemysłowych rejestratorów danych i aparatury liczącej przystosowanej wyłącznie do pracy w procesach technologicznych, pomiarowych i kontrolnych przemysłowych, specjalistycznych urządzeń i maszyn służących wyłącznie do programowego nauczania lub samoinstruktażu tzw. symulatorów, urządzeń służących do badań technicznych (ujętych w rodzaju 664), komputerów sterujących procesem produkcyjnym samodzielnej maszyny, agregatu, linii obróbczej itp. stanowiących integralną część maszyny. Na podstawie KŚT pojedynczym środkiem trwałym (obiektem) może być cały zespół służący do przetwarzania informacji złożony z jednostki centralnej i podłączonych do niej fizycznie jednostek zewnętrznych, względnie poszczególne urządzenia wydzielone w osobne (odrębne) jednostki.

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »