reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Po becikowe tylko z zaświadczeniem

Po becikowe tylko z zaświadczeniem

Od 1 stycznia 2012 r. prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, jak i do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, znów będzie uzależnione od przedstawienia przez osobę ubiegającą się o te świadczenia rodzinne zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Z tytułu urodzenia się żywego dziecka należy się jednorazowa zapomoga w wysokości 1.000 zł na jedno dziecko. Zapomoga ta przysługuje matce bądź ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka - niezależnie od wysokości ich dochodów. Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a jeżeli wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego - w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką bądź przysposobienia, lecz nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawi bez rozpoznania. 

Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeśli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej. 

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje natomiast matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. Jest to znów jednorazowo 1.000 zł na rękę. Dodatek przysługuje też opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, o ile nie został przyznany rodzicom czy opiekunowi prawnemu dziecka. W razie wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu - dodatek przysługuje na każde dziecko. 

Od nowego roku i powyższy dodatek, i zapomoga przysługują pod warunkiem, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną. Wzór takiego zaświadczenia, potwierdzającego pozostawanie kobiety pod opieką medyczną, podajemy niżej. Warunek ten nie dotyczy jednak osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka.

Ważne!
Wzór zaświadczenia jest określony we wchodzącym w życie 1 stycznia 2012 r. rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz.U. z 2010 r., Nr 183, poz. 1234).

Formą opieki medycznej sprawowanej nad kobietą nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka, są świadczenia zdrowotne udzielane w związku z ciążą w ramach: 

1) podstawowej opieki zdrowotnej; 

2) ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych; 

3) leczenia szpitalnego. 

Powyższe świadczenia zdrowotne mają być udzielane kobiecie co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży. 

 

Zaświadczenie potwierdzające pozostawanie pod opieką medyczną

 

 

oprac. Anna Jeleńska, konsultant podatkowy

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.

reklama

Czytaj także

Autor:

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama