MF: raczej nierealne, by podatek od kopalin wszedł w życie 1 marca 2012 r.
REKLAMA
"To zależy od kalendarza prac parlamentarnych, który nas tu ogranicza (pierwsze czytanie ustawy odbyło się w minionym tygodniu). 1 marca jest w tej chwili raczej nierealny. Jeżeli ustawa weszłaby w życie np. w połowie marca, to w kwietniu podatek musiałby być odprowadzony za marzec - od miedzi wydobytej od dnia obowiązywania nowych przepisów" - wyjaśnił wiceminister.
REKLAMA
Początkowo resort finansów zakładał, że ustawa o podatku od wydobycia niektórych kopalin, obejmująca miedź i srebro, wejdzie w życie 1 marca 2012 r. Ostatecznie zdecydowano jednak, że wejdzie ona w życie po dwóch tygodniach od ogłoszenia.
Grabowski nie ma wątpliwości, że formuła podatku jest zgodna z konstytucją, choć związki zawodowe i opozycja zapowiadają, że zaskarżą podatek do Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli ustawa wejdzie w życie.
Zgodnie z projektem ustawy przygotowanym przez resort finansów i przyjętym 17 stycznia przez rząd podatek od wydobycia niektórych kopalin przyniesie w 2012 roku budżetowi około 1,8 mld zł, a w kolejnych latach po ok. 2,2 mld zł. Wielkość dochodów budżetowych z tytułu podatku uzależniona będzie od wartości surowców na rynku światowym, kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia.
Podstawę opodatkowania stanowić ma ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie. Zgodnie z projektem wysokość podatku za dany miesiąc stanowi suma iloczynów: ilości miedzi, wyrażonej w tonach oraz stawki podatkowej oraz ilości srebra, wyrażonej w kilogramach oraz stawki podatkowej.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA