REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zarobić na euro podczas Euro 2012?

Polskie prawo umożliwia usługodawcom przyjmowanie zapłaty w euro. Podczas Mistrzostw Europy nasz kraj odwiedzi fala turystów, gotowa płacić w obcej walucie. Jak ustalić kurs sprzedaży i kiedy sprzedać euro, aby na wymianie zarobić najwięcej?


Według raportu IMPACT, który przygotowali ekonomiści z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, szacowana liczba turystów, którzy przyjadą do Polski na Euro 2012 to aż 820,8 tys. Więcej niż połowa zostanie w Polsce dłużej niż na jeden dzień. W tym samym raporcie można także przeczytać, że szacowany wzrost przychodów z turystyki wyniesie w czasie Mistrzostw Europy aż 844,9 mln. Oznacza to, że w czasie meczów turyści zostawią w Polsce aż 24 razy więcej pieniędzy niż wyniósł cały przychód z turystyki w 2010 roku.


Gdzie płacić w euro?


Euro można płacić w większości super- i hipermarketów oraz stacji benzynowych. Rachunki w obcej walucie wystawia też wielu usługodawców, m.in. taksówkarze, właściciele prywatnych kwater, restauracji czy hosteli. Ustawa o rachunkowości zezwala na możliwość przyjmowania zapłaty w euro, jednak od przychodu w obcej walucie należy zapłacić podatek dochodowy i jest on liczony w złotówkach.

- Złoty nie jest powiązany sztywnym kursem z euro, dlatego najbardziej sprawiedliwy dla obu stron jest kurs średni Po takim kursie najłatwiej zawrzeć transakcję - uważa Piotr Podrażka, właściciel serwisu GiełdaWalut.pl. - Zezwolenie dewizowe zezwala handlowcom i sieciom handlowym na stosowanie średniego kursu euro do złotego podawanego przez NBP, ale nie wyklucza możliwości korygowania go o marżę lub rozliczania transakcji według kursu stosowanego przez inne podmioty - dodaje przedstawiciel serwisu GiełdaWalut.pl.

Autopromocja


Gdzie sprzedać euro?

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Według raportu Citibanku podczas Euro nastąpi umocnienie złotówki. Szacowany popyt na polską walutę wyniesie ok. 200 mln euro. Ogólnodostępny raport przygotowany przez BRE Bank wskazuje natomiast, że przed Mistrzostwami za euro zapłacić trzeba będzie 4,2 PLN natomiast w czerwcu już tylko 4 PLN. Prosty rachunek pokazuje, że jeśli teraz za 100 euro trzeba będzie wyłożyć 420 PLN to w czerwcu 100 euro można będzie kupić za sumę o 20 PLN niższą. Raport BRE Banku zapowiada także, że po zakończeniu Mistrzostw cena euro wróci do poziomu sprzed Euro.

- Możliwości sprzedaży walut jest wiele - mówi Piotr Podrażka. - Można skorzystać z kantoru, sprzedać walutę w banku czy skorzystać z internetowej platformy wymiany walut - wylicza.

Narzędzie udostępnione na portalu GiełdaWalut.pl pozwala sprawdzić, gdzie najbardziej opłaca się sprzedać daną walutę. Wirtualny kalkulator porównuje ceny wybranych dewiz (euro, USD, funty oraz franki szwajcarskie), które można uzyskać na Giełdzie Walut, w kantorze i w banku. Dla przykładu za 1 euro na Giełdzie Walut można uzyskać 4,36 PLN, w kantorze 4,26 PLN a w banku 4,22 PLN.

- Kurs na Giełdzie Walut jest tak korzystny dlatego, że ustalają go sami zainteresowani. W przeciwieństwie do kantoru, gdzie kurs jest określony z góry, na Giełdzie Walut osoba sama zgłasza swoją ofertę i czeka, aż zgłosi się kupiec - mówi przedstawiciel serwisu.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK


Kiedy sprzedawać walutę


Przyjmowanie zapłaty w euro podczas Mistrzostw Europy będzie korzystne dla usługodawców, ponieważ dzięki zezwoleniu dewizowemu nie tylko sami będą mogli ustalić kurs ale także sprzedać walutę z zyskiem.

W przypadku sprzedaży waluty nie ma jasnej zasady mówiącej, kiedy najlepiej dokonać transakcji. Najlepiej sprzedawać, gdy jest po prostu droga. Wiele wskazuje na to, że podczas piłkarskich mistrzostw Europy kurs złotówki umocni się, dlatego sprzedaż obcej waluty może być korzystniejsza już po imprezie. - Trzeba na bieżąco monitorować ceny walut i sprzedać od razu, kiedy cena będzie dla nas satysfakcjonująca. Nie warto jednak czekać na idealny kurs, bo to zazwyczaj doprowadza do strat - przestrzega ekspert z serwisu GiełdaWalut.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  REKLAMA