REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zarobić na euro podczas Euro 2012?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Polskie prawo umożliwia usługodawcom przyjmowanie zapłaty w euro. Podczas Mistrzostw Europy nasz kraj odwiedzi fala turystów, gotowa płacić w obcej walucie. Jak ustalić kurs sprzedaży i kiedy sprzedać euro, aby na wymianie zarobić najwięcej?


Według raportu IMPACT, który przygotowali ekonomiści z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, szacowana liczba turystów, którzy przyjadą do Polski na Euro 2012 to aż 820,8 tys. Więcej niż połowa zostanie w Polsce dłużej niż na jeden dzień. W tym samym raporcie można także przeczytać, że szacowany wzrost przychodów z turystyki wyniesie w czasie Mistrzostw Europy aż 844,9 mln. Oznacza to, że w czasie meczów turyści zostawią w Polsce aż 24 razy więcej pieniędzy niż wyniósł cały przychód z turystyki w 2010 roku.

REKLAMA


Gdzie płacić w euro?

REKLAMA


Euro można płacić w większości super- i hipermarketów oraz stacji benzynowych. Rachunki w obcej walucie wystawia też wielu usługodawców, m.in. taksówkarze, właściciele prywatnych kwater, restauracji czy hosteli. Ustawa o rachunkowości zezwala na możliwość przyjmowania zapłaty w euro, jednak od przychodu w obcej walucie należy zapłacić podatek dochodowy i jest on liczony w złotówkach.

- Złoty nie jest powiązany sztywnym kursem z euro, dlatego najbardziej sprawiedliwy dla obu stron jest kurs średni Po takim kursie najłatwiej zawrzeć transakcję - uważa Piotr Podrażka, właściciel serwisu GiełdaWalut.pl. - Zezwolenie dewizowe zezwala handlowcom i sieciom handlowym na stosowanie średniego kursu euro do złotego podawanego przez NBP, ale nie wyklucza możliwości korygowania go o marżę lub rozliczania transakcji według kursu stosowanego przez inne podmioty - dodaje przedstawiciel serwisu GiełdaWalut.pl.


Gdzie sprzedać euro?

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Według raportu Citibanku podczas Euro nastąpi umocnienie złotówki. Szacowany popyt na polską walutę wyniesie ok. 200 mln euro. Ogólnodostępny raport przygotowany przez BRE Bank wskazuje natomiast, że przed Mistrzostwami za euro zapłacić trzeba będzie 4,2 PLN natomiast w czerwcu już tylko 4 PLN. Prosty rachunek pokazuje, że jeśli teraz za 100 euro trzeba będzie wyłożyć 420 PLN to w czerwcu 100 euro można będzie kupić za sumę o 20 PLN niższą. Raport BRE Banku zapowiada także, że po zakończeniu Mistrzostw cena euro wróci do poziomu sprzed Euro.

- Możliwości sprzedaży walut jest wiele - mówi Piotr Podrażka. - Można skorzystać z kantoru, sprzedać walutę w banku czy skorzystać z internetowej platformy wymiany walut - wylicza.

REKLAMA

Narzędzie udostępnione na portalu GiełdaWalut.pl pozwala sprawdzić, gdzie najbardziej opłaca się sprzedać daną walutę. Wirtualny kalkulator porównuje ceny wybranych dewiz (euro, USD, funty oraz franki szwajcarskie), które można uzyskać na Giełdzie Walut, w kantorze i w banku. Dla przykładu za 1 euro na Giełdzie Walut można uzyskać 4,36 PLN, w kantorze 4,26 PLN a w banku 4,22 PLN.

- Kurs na Giełdzie Walut jest tak korzystny dlatego, że ustalają go sami zainteresowani. W przeciwieństwie do kantoru, gdzie kurs jest określony z góry, na Giełdzie Walut osoba sama zgłasza swoją ofertę i czeka, aż zgłosi się kupiec - mówi przedstawiciel serwisu.


Kiedy sprzedawać walutę


Przyjmowanie zapłaty w euro podczas Mistrzostw Europy będzie korzystne dla usługodawców, ponieważ dzięki zezwoleniu dewizowemu nie tylko sami będą mogli ustalić kurs ale także sprzedać walutę z zyskiem.

W przypadku sprzedaży waluty nie ma jasnej zasady mówiącej, kiedy najlepiej dokonać transakcji. Najlepiej sprzedawać, gdy jest po prostu droga. Wiele wskazuje na to, że podczas piłkarskich mistrzostw Europy kurs złotówki umocni się, dlatego sprzedaż obcej waluty może być korzystniejsza już po imprezie. - Trzeba na bieżąco monitorować ceny walut i sprzedać od razu, kiedy cena będzie dla nas satysfakcjonująca. Nie warto jednak czekać na idealny kurs, bo to zazwyczaj doprowadza do strat - przestrzega ekspert z serwisu GiełdaWalut.pl.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgowi nie spodziewają się w najbliższej przyszłości wielkich rewolucji w wynagrodzeniu i systemie swojej pracy

Co księgowi naprawdę myślą o kondycji swojej branży? Ukazał się pierwszy w Polsce barometr nastrojów księgowych. Jak oceniają oni miniony rok, czego oczekują po 2025. Odpowiedzi badanych księgowych pokazują prawdziwy obraz branży.

Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ulga na ekspansje a koszty marketingowe – jak szeroki jest katalog wydatków?

Niedawna interpretacja podatkowa (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.66.2025.2.ED) dla producenta opakowań z tworzyw sztucznych rozstrzyga tę kwestię, wskazując, które wydatki targowe i promocyjne podlegają odliczeniu, a które - mimo argumentacji podatnika - pozostają poza zakresem ulgi. Organ zastosował ścisłą wykładnię językową, potwierdzając kwalifikowalność jedynie części ponoszonych przez przedsiębiorców kosztów.

KSeF 2026: Pożegnanie z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

REKLAMA

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

KSeF: zbliżająca się zmiana, która nie wybaczy opóźnień

Wprowadzenie obowiązku KSeF jest nie tylko kwestią spełnienia wymogów – to zmiana, która ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie działów finansowych i księgowych. W przypadku dużych organizacji proces przygotowań jest złożony i wymaga dokładnego planowania.

REKLAMA

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

REKLAMA